REKLAMA

Border collie – o jakich zasadach odżywiania psa powinniśmy pamiętać?

Pies rasy border collie to czworonóg o specjalnych wymaganiach – zarówno w kwestii wychowywania, jak i pielęgnowania czy odżywiania. Jaka karma dla border collie jest najlepsza? Ile waży border collie oraz jakie są jego cechy szczególne, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdź, ile kosztuje border collie oraz o jakich zasadach odżywiania psa powinieneś pamiętać.

Ile waży border collie? Zobacz, ile kosztuje border collie!

Zgodnie z wytycznymi FCI, border collie uznawany jest za owczarka, a także zalicza się do psów pasterskich sekcji 1. Jego wzrost oscyluje między 48 a 55 cm, z kolei waga psa pokazywać powinna między 15 kg (suczki), a 20 kg (psy). FCI dopuszcza kilka umaszczeń border collie – mogą być zmieszane ze sobą dwa, a nawet trzy kolor sierści. Dyskwalifikować z rasy może jedynie jednolity kolor biały, który nie jest uznawany przez FCI.

Owczarek border collie przeważnie kosztuje między 5000, a nawet 7000 zł i więcej. Wszystko zależy od wieku, płci, umaszczenia, genów bądź renomy hodowli, która sprzedaje czworonoga. Przy zakupie szczeniaka border collie warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda sylwetka psa oraz w jaki sposób zwierzę się zachowuje. Przed podjęciem decyzji konieczne odwiedź hodowlę i zaczerpnij na jej temat opinii od innych osób, które już kupiły w niej szczenięta. W ten sposób unikniesz ewentualnych problemów, gdyby okazało się, że dokonałeś zakupu psa u… pseudohodowcy.

Border collie – włosy czy sierść?

Border collie może być krótko lub długowłosy, a w okresie linienia traci naprawdę pokaźne ilości sierści. Psy te mają bowiem sierść, nie włosy – zatem nie są polecane alergikom. Jesienią i zimą gubią jej bardzo dużo. Liniejące border collie mogą powodować nasilanie się reakcji alergicznej u osób borykających się z uczuleniem na psią sierść. Właśnie dlatego odradza się alergikom zakup tej rasy.

Sierść przedstawicieli tej rasy jest wymagająca w pielęgnacji – krótkowłose border collie potrzebują regularnego wyczesywania, a sierść długowłosej odmiany należy również rozczesywać. Warto pamiętać o trosce o włosie długowłosych borderów, zwłaszcza że brak odpowiedniej troski może przyczynić się do powstawania kołtunów w sierści. Jeśli nie chcesz później wycinać całych płatów sierści swojego pupila, postaraj się o nią regularnie dbać. Prawidłowa pielęgnacja border collie sprawi, że pies będzie zawsze wyglądał zdrowo i będzie czuł się naprawdę doskonale. Wiele informacji o tym, jak dbać o psa rasy border collie i nie tylko, znajdziesz na stronie fajnyzwierzak.pl.

Jaka karma dla border collie? Sprawdź ważne zasady odżywiania rasy

Kupując karmę dla border collie, powinieneś pamiętać o tym, że rasa należy do pracujących, a więc żywiołowych. Najważniejsza będzie odpowiednia ilość składników pokarmowych, które są konieczne psu do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Border collie żyją nawet kilkanaście lat. Żeby jednak mogły przeżyć te lata w pełni sił i dobrym zdrowiu, nie stawiaj wyłącznie na tanią karmę z marketu. Nie jest to w stu procentach wystarczające pożywienie dla pracującego, energicznego czworonoga, jakim bez wątpienia jest border collie.

Zadbaj o to, aby karma dla bordera była wysokoenergetyczna i dobrze zbilansowana. Najwyższej jakości karmy dla border collie można kupić na przykład w serwisie fajnyzwierzak.pl. Niezwykle istotne są dobrej jakości węglowodany, a także mięso i warzywa. Dopasowując karmę dla swojego czworonoga, zwróć uwagę na to, aby dobrać ją pod wiek, wagę i aktywność ruchową zwierzaka.

Koniecznie przeczytaj, zanim zaczniesz samodzielnie karmić border collie!

Wybierając karmę dla border collie, nie możesz patrzeć tylko na to, co znajduje się na opakowaniu. Powinieneś zwrócić uwagę również na jakość (skład) produktu, a także dokładne jego przeznaczenie (dla jakiego psa jest karma). Zawsze warto sprawdzić informacje na stronie producenta, a także skonsultować się z weterynarzem oraz innymi osobami, które mają psa tej rasy. Znacznie uprości to kwestię właściwego zbilansowania pożywienia dla border collie.

Nie masz zaufania do karmy ze sklepu lub odpowiednio szerokiej wiedzy, która pozwoli dobrze dobrać gotową karmę pod potrzeby czworonoga? Zawsze możesz karmić swojego pupila samodzielnie przyrządzonymi daniami – może być to np. surowe mięso zmieszane z warzywami i dobrymi węglowodanami. Pamiętaj, że border collie to pies pracujący, który potrzebuje odpowiednio dopasowanych składników odżywczych, aby cieszyć się nienagannym zdrowiem. Dobrze rozpisana dieta dla czworonoga pozwoli mu żyć w pełni sił przez wiele kolejnych lat!

Border Collie o jakich zasadach odżywiania psa powinniśmy pamiętać

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

31-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: