REKLAMA

BIESZCZADY. Paraliż komunikacyjny w wakacje? Mamy odpowiedź zarządu dróg (ZDJĘCIA)

POLAŃCZYK / SOLINA / PODKARPACIE. W ostatnim czasie zajmowaliśmy się tematem ogromnych utrudnień w ruchu na trasie Hoczew-Polańczyk oraz sprawą osuwiska, które znajduje się naprzeciwko leśnego parkingu w Solinie i powstało w czerwcu zeszłego roku w wyniku ulewnych deszczy. Przewodnicy, właściciele biur turystycznych i przewoźnicy biją na alarm, bo wszystko wskazuje na to, że Solina i Polańczyk, w wakacje, mogą być odcięte komunikacyjne od świata.

Temat szeroko opisywaliśmy tutaj: Problemy komunikacyjne odcinają Solinę i Polańczyk od świata. Odbije się to na turystyce?

Nieco wcześniej publikowaliśmy fotorelację z toczących się robót na trasie Hoczew-Lesko: Wielki remont drogi w Bieszczadach. Szybkie tempo prac, spore utrudnienia (ZDJĘCIA)

Przypomnijmy, że na drogach prowadzących do największych bieszczadzkich atrakcji, konkretnie na trasie Hoczew-Polańczyk (11 km) oraz Solina-Myczków (6,3 km ) trwa zakrojony na dużą skalę remont nawierzchni, chodników oraz innych elementów infrastruktury drogowej. Całkowita wartość projektu to prawie 69 mln złotych, a dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 niemal 58,5 mln złotych. W ramach pierwszego etapu zadania w 2018 roku wybudowano rondo w Polańczyku na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 894 z drogami gminnymi.

Już teraz tworzą się tam ogromne korki. Przewodnicy, właściciele biur turystycznych i przewoźnicy funkcjonujący na tych trasach z przerażeniem obserwują rozwój sytuacji.

W weekendy stoi się w korku nawet 1,5 godziny – informowała nas Alodia Świerk, szefowa w firmie SAN-BUS, która świadczy regularne przewozy na trasie Kraków-Polańczyk, a w wakacje Kraków-Ustrzyki Górne. – Pół biedy, gdy realizujemy kurs powrotny, ale problem jest, gdzie jedziemy do Krakowa. Ludzie mają zaplanowane połączenia z Krakowa kolejowe i samolotowe. Nie wyobrażam sobie, co będzie działo się w wakacje…

Zapytania związane między innymi z niepokojem lokalnych przedsiębiorców przesłaliśmy do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który nadzoruje wykonanie inwestycji.

PZDW informuje, że jeśli chodzi o zabezpieczenie osuwiska, to w trzecim kwartale br. planowane jest uzyskanie decyzji ZRID dotyczącej etapu I inwestycji tj. „Przebudowa/rozbudowa DW 895 na odcinku Solina – Myczków”, którego wykonawcą jest firma BUDIMEX S.A. Długość rozbudowywanego/przebudowywanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 895 wynosi 6,13 km. W ramach tego etapu, poprzez wykonanie palisady z pali wraz z odbudową i wzmocnieniem korpusu drogowego, zostanie zabezpieczone osuwisko w Solinie. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na koniec października 2022 r.

Natomiast obecnie trwają roboty związane z realizacją II etapu w/w inwestycji, tj. „Przebudowa/rozbudowa DW 894 Hoczew-Czarna na odcinku Hoczew-Polańczyk”. Uzyskana na początku br. decyzja ZRID pozwoliła na przystąpienie do zasadniczego zakresu robót – rozbudowy odcinków drogi i budowy 12 mostów. Długość całego odcinka drogi objętego projektem to 11,0 km.

Ze względu na szeroki zakres robót oraz ilość obiektów mostowych, które są równolegle realizowane, nie sposób uniknąć utrudnień w ruchu drogowym, zwłaszcza w weekendy oraz w nadchodzącym okresie wakacyjnym, kiedy ruch turystyczny będzie nasilony. Ponadto wykonawca prowadzi roboty pod ruchem, co znacznie utrudnia realizacje robót budowlanychAldona Gujda, Specjalista ds. Informacji Publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich.

Zarówno wykonawca jak i PZDW dokładają wszelkich starań, aby inwestycja została zakończona w terminie, tj. w ostatnim kwartale br. – dodaje Aldona Gujda.

Zdjęcia wykonane 27 kwietnia 2021 roku


04-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)