REKLAMA

Poprawa bezpieczeństwa pieszych – aktywne przejścia dla pieszych (ZDJĘCIA)

POWIAT BRZOZOWSKI. Ku końcowi zmierzają prace związane z budową aktywnych przejść dla pieszych. Przypomnijmy, iż cieszyć się nimi będą mieszkańcy pięciu miejscowości powiatu brzozowskiego: Haczowa, Wesołej, Jasienicy Rosielnej, Przysietnicy oraz Hłudna. To idące z postępem czasu rozwiązanie w skuteczny sposób zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w najbardziej newralgicznych punktach.

263253375_304508318232562_2094045005378627747_n

– Posiadają one wiele korzyści w porównaniu z tymi klasycznymi przejściami. Ich atutem jest oszczędność energii. Brak kosztów eksploatacji wynika z automatycznego zasilania z paneli fotowoltaicznych. A zatem mamy niski pobór prądu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego doświetlenia. Coraz większe zastosowanie w nowoczesnych systemach oznakowania przejść dla pieszych mają też znaki pulsacyjne. Takie rozwiązania zapewniają większe bezpieczeństwo pieszych i kierowców, co jest nadrzędnym celem ich stosowania. Bardzo ważna jest też ich lokalizacja. Przejścia dla pieszych, które powstaną w naszym powiecie powstaną głównie przy szkołach, zaś to w Haczowie nieopodal parku. Naszym zamiarem jest maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, w tym wypadku głównie dzieci i młodzieży – podkreślał Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd.

Całkowita wartość inwestycji to nieco ponad 1 200 000 zł. Na realizację zadania, dzięki skutecznym staraniom władz powiatu brzozowskiego, udało się pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości niemal 868 000 zł.

Warto podkreślić, że nowo wybudowane przejścia zostały oznaczone aktywnymi znakami, które pozwolą osobom kierującym na wcześniejszą reakcję, aniżeli ma to miejsce w przypadku zwykłych przejść oznakowanych tablicami drogowymi. Ich obecność ma szczególne znaczenie w warunkach ograniczonej widoczności na drodze, będących następstwem mgły, burzy, czy silnych opadów śniegu, gdyż poprzez pulsowanie znak aktywnie zwraca uwagę kierowców na miejsce przejścia dla pieszych.

Gdy system wejdzie w tryb nocny, wbudowany czujnik ruchu powoduje podświetlenie tablicy znaku, w momencie gdy pieszy zbliży się do jezdni. Znaki umieszczone zostały na specjalnym maszcie, do którego zamontowano źródło zasilania, w tym wypadku panele fotowoltaiczne. W ramach inwestycji każdorazowo wykonano również niewielki chodnik dla pieszych po obu stronach przejścia. W miejscach koniecznych zostały też zamontowane balustrady zabezpieczające, umocniono skarpy i wykonano zjazdy do gospodarstw i na drogi boczne.

263169793_226444659564993_305568792280241982_n

Starostwo Powiatowe w Brzozowie


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ANDRZEJ DUDA: Uroczyste otwarcie II Polsko–Katarskiego okrągłego stołu przez Prezydenta RP

tvPolska

06-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)