REKLAMA

Akcja „Pieszy” na podkarpackich drogach

PODKARPACIE. Jesienna aura nie sprzyja pieszym. Szybciej zapadający zmrok, gorsze warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi są dla kierujących słabo widoczni. Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach. Mając na względzie bezpieczeństwo tych niechronionych uczestników ruchu drogowego, dziś od rana podkarpaccy policjanci prowadzą działania „Pieszy”.

Na co dzień podkarpaccy policjanci starają się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Jest to ważny aspekt zwłaszcza teraz, kiedy za oknem panują zmienne warunki atmosferyczne. Najbardziej narażeni na skutki zdarzeń drogowych są piesi. Od początku roku na Podkarpaciu doszło do 197 wypadków z udziałem pieszych i jest to o 25 wypadków więcej niż w roku ubiegłym. W wyniku tych zdarzeń ranne zostały 162 osoby, rok wcześniej – 161. Niestety jeżeli chodzi o bilans tych najtragiczniejszych zdarzeń, to od stycznia br. na drogach naszego województwa zginęło już 35 pieszych – o 17 więcej niż rok wcześniej. W zdecydowanej większości, przyczyną tych zdarzeń, było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, nieostrożne wejście pieszego na jezdnię, wprost pod nadjeżdżający samochód oraz stanie czy leżenie osoby na jezdni.

Mając na względzie poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza pieszych, dziś od godz. 6 do 22, podkarpaccy policjanci prowadzą działania pn. „Pieszy”. Ich głównym celem jest egzekwowanie od osób pieszych i kierujących pojazdami, bezpiecznego zachowania się na drodze. Na pobłażliwość funkcjonariuszy nie będą mogli liczyć kierowcy, którzy zdecydują się prowadzić samochód po alkoholu. Szczególną uwagę zwrócą także na kierowców, którzy niebezpiecznie jeżdżą i łamią przepisy ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

Ważnym elementem, który wpływa na bezpieczeństwo osób pieszych jest korzystanie przez nich z elementów odblaskowych. Zwiększają one znacząco widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie odpowiedniego manewru, kiedy dostrzeże osobę na drodze. Nie bez powodu pieszych nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria samochodu ani poduszki powietrzne. Ich szanse w zderzeniu z pojazdem są niewielkie. Czasami wystarczy zadbanie o własne bezpieczeństwo – chodzenie po chodnikach lub właściwej stronie jezdni, przechodzenie w miejscach do tego wyznaczonych, czy nie wchodzenie na drogę zza zaparkowanych pojazdów.

Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków zarówno po zmierzchu, jak i wczesnym ranem, jest dla kierowcy mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z odległości około 40 metrów, ale podczas opadów deszczu czy mgły, ta odległość jest jeszcze mniejsza. Jeśli osoba ma przy sobie elementy odblaskowe, kierowca dostrzega ją z odległości nawet 150 metrów. Ważne jest także, aby piesi unikali ciemnych ubrań, ponieważ są w nich praktycznie niewidoczni dla kierowców. Nawet najdrobniejszy element odblaskowy, taki jak smycz do kluczy, czy zawieszka, sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni.

Policjanci apelują także do kierowców, by pamiętali o ograniczeniu prędkości i zwalnianiu w rejonach przejść dla pieszych i szkół oraz zachowali ostrożność w miejscach nieoświetlonych, gdzie nie ma chodników. Pamiętajmy, że wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo.

KPP Sanok

10-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: