REKLAMA

ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy TACY SAMI! (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW. W bieżącym roku szkolnym obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zostały połączone z realizacją programu „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Jest to cykl zajęć dla dzieci mający na celu uwrażliwienie naszych najmłodszych na potrzeby osób słabszych, chorych, niepełnosprawnych z jednoczesnym podkreśleniem praw każdego człowieka.

DSC_8697-2048x1664
W ramach realizacji programu 22 listopada odbyło się okolicznościowe spotkanie. Rozpoczęła je p. dyrektor A. Sz -Jajko, która serdecznie przywitała zaproszonych gości:

Mariolę Pilszak – Przewodniczącą Komisji Kultury, Oświaty, Sportu,Turystyki i Wypoczynku Rady Gminy – Brzozów,

Małgorzatę Trybus – Inspektor w Wydziale Spraw Społecznych,

Andrzeja Łach – Przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Gminy Brzozów.

received_488362432420553

Następnie p. dyrektor przypomniała działania podejmowane w placówce mające na celu kształtowanie wśród dzieci właściwych postaw wobec potrzebujących, chorych między innymi, udział w akcjach charytatywnych i współpracę z ośrodkami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

Potem dzieci z grupy IV przygotowane przez p. Joannę Pietrykę i Annę Bober zaprezentowały spektakl teatralny pt. „Pięć życzeń Natalki”. Był on niezwykle wzruszający, pełen bogatych treści, a jednocześnie zrozumiały dla przedszkolaków. Następnie piękny taniec zatańczyły dziewczynki z grupy III pod opieką p. Izabeli Szałajko. Po występie nasi „mali artyści” otrzymali gromkie brawa, gratulacje i słodkie upominki.

3_50

25 listopada przedstawienie obejrzała również grupa dzieci z oddziału zerowego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Brzozowie, która wraz ze swoimi opiekunami odwiedziła naszą placówkę. Spotkanie z nowymi kolegami było dla naszych przedszkolaków okazją do integracji i budzenia dziecięcej wrażliwości.

4_32

Realizacja przedstawienia oraz innych działań edukacyjnych związana jest z przystąpieniem Gminy Brzozów do projektu „ABC Empatii” stworzonego przez Fundację Rodziny Czepczyńskich „Czepczyński Family Foundation”.

W ramach projektu przedszkole wzbogaciło się o pakiet zawierający 30 książek dla dzieci „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” napisanej przez Wiktora Czepczyńskiego, Żanetę Kupczyk i Katarzynę Muzykę-Jacheć. Bohaterowie, doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poznają kolegów i koleżanki, mierzących się z niepełnosprawnościami i schorzeniami. Nowe relacje i doświadczenia uczą naszych młodych bohaterów empatii i tolerancji.

5_22

Dodatkowo placówka otrzymała poradnik metodyczny dla nauczyciela, zawierający praktyczne wskazówki, propozycje zabaw grupowych, karty pracy ucznia czy językowy savoir vivre związany z danym schorzeniem.

Wszystkie narzędzia zostały skonsultowane i przygotowane we współpracy z organizacjami społecznymi, specjalizującymi się w konkretnych niepełnosprawnościach czy schorzeniach (m.in. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacja AVALON, Fundacja Autyzm UP, Polski Związek Niewidomych). W ramach projektu nauczyciele mogą również liczyć na wsparcie w postaci „przewodnika” online.

Projekt „ABC Empatii” poprzez edukację najmłodszych ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

Czepczyński Family Foundation założona została przez Justyne i Artura Czepczyńskich, przedsiębiorców i rodziców trójki dzieci, którzy od prawie 2 lat zajmują się wspieraniem działań edukacyjnych realizowanych w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Gmina Brzozów składa serdeczne podziękowania dla Fundacji „Czepczyński Family Foundation” za przekazanie tych cennych materiałów, zachęcając również inne samorządy do włączenia się w realizacje projektu „ABC Empatii”.

Serwis informacyjny Gminy Brzozów


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Okiem Polonii w Danii! C-19 jak każda inna choroba! Rząd nie walczy z ludźmi!

tvPolska30-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: