REKLAMA

ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy TACY SAMI! (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW. W bieżącym roku szkolnym obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zostały połączone z realizacją programu „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Jest to cykl zajęć dla dzieci mający na celu uwrażliwienie naszych najmłodszych na potrzeby osób słabszych, chorych, niepełnosprawnych z jednoczesnym podkreśleniem praw każdego człowieka.

DSC_8697-2048x1664
W ramach realizacji programu 22 listopada odbyło się okolicznościowe spotkanie. Rozpoczęła je p. dyrektor A. Sz -Jajko, która serdecznie przywitała zaproszonych gości:

Mariolę Pilszak – Przewodniczącą Komisji Kultury, Oświaty, Sportu,Turystyki i Wypoczynku Rady Gminy – Brzozów,

Małgorzatę Trybus – Inspektor w Wydziale Spraw Społecznych,

Andrzeja Łach – Przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Gminy Brzozów.

received_488362432420553

Następnie p. dyrektor przypomniała działania podejmowane w placówce mające na celu kształtowanie wśród dzieci właściwych postaw wobec potrzebujących, chorych między innymi, udział w akcjach charytatywnych i współpracę z ośrodkami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

Potem dzieci z grupy IV przygotowane przez p. Joannę Pietrykę i Annę Bober zaprezentowały spektakl teatralny pt. „Pięć życzeń Natalki”. Był on niezwykle wzruszający, pełen bogatych treści, a jednocześnie zrozumiały dla przedszkolaków. Następnie piękny taniec zatańczyły dziewczynki z grupy III pod opieką p. Izabeli Szałajko. Po występie nasi „mali artyści” otrzymali gromkie brawa, gratulacje i słodkie upominki.

3_50

25 listopada przedstawienie obejrzała również grupa dzieci z oddziału zerowego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Brzozowie, która wraz ze swoimi opiekunami odwiedziła naszą placówkę. Spotkanie z nowymi kolegami było dla naszych przedszkolaków okazją do integracji i budzenia dziecięcej wrażliwości.

4_32

Realizacja przedstawienia oraz innych działań edukacyjnych związana jest z przystąpieniem Gminy Brzozów do projektu „ABC Empatii” stworzonego przez Fundację Rodziny Czepczyńskich „Czepczyński Family Foundation”.

W ramach projektu przedszkole wzbogaciło się o pakiet zawierający 30 książek dla dzieci „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” napisanej przez Wiktora Czepczyńskiego, Żanetę Kupczyk i Katarzynę Muzykę-Jacheć. Bohaterowie, doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poznają kolegów i koleżanki, mierzących się z niepełnosprawnościami i schorzeniami. Nowe relacje i doświadczenia uczą naszych młodych bohaterów empatii i tolerancji.

5_22

Dodatkowo placówka otrzymała poradnik metodyczny dla nauczyciela, zawierający praktyczne wskazówki, propozycje zabaw grupowych, karty pracy ucznia czy językowy savoir vivre związany z danym schorzeniem.

Wszystkie narzędzia zostały skonsultowane i przygotowane we współpracy z organizacjami społecznymi, specjalizującymi się w konkretnych niepełnosprawnościach czy schorzeniach (m.in. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacja AVALON, Fundacja Autyzm UP, Polski Związek Niewidomych). W ramach projektu nauczyciele mogą również liczyć na wsparcie w postaci „przewodnika” online.

Projekt „ABC Empatii” poprzez edukację najmłodszych ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

Czepczyński Family Foundation założona została przez Justyne i Artura Czepczyńskich, przedsiębiorców i rodziców trójki dzieci, którzy od prawie 2 lat zajmują się wspieraniem działań edukacyjnych realizowanych w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Gmina Brzozów składa serdeczne podziękowania dla Fundacji „Czepczyński Family Foundation” za przekazanie tych cennych materiałów, zachęcając również inne samorządy do włączenia się w realizacje projektu „ABC Empatii”.

Serwis informacyjny Gminy Brzozów


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Okiem Polonii w Danii! C-19 jak każda inna choroba! Rząd nie walczy z ludźmi!

tvPolska30-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)