REKLAMA

Pożar traw w Malinówce. Policja apeluje o rozwagę [ZDJĘCIA]

Brzozowscy policjanci po raz kolejny apelują o niewypalanie traw i przypominają, że tego typu działania są nie tylko niebezpieczne, ale również zabronione przez prawo. Przekonał się o tym 66-letni mieszkaniec powiatu, który odpowie za nieostrożne obchodzenie się z ogniem.

Do zdarzenia doszło w środę po godzinie 14 na terenie miejscowości Malinówka. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie otrzymał zgłoszenie o pożarze traw. Na miejsce skierowano policjantów oraz straż pożarną.

1_206

Jak ustalili funkcjonariusze, 66-letni mężczyzna wypalał suchą roślinność na swojej działce. W pewnym momencie ogień wymknął się spod kontroli i rozprzestrzenił na większy obszar. Dzięki szybkiej interwencji strażaków pożar został opanowany, zanim zagroził okolicznym zabudowaniom.

Za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem karnym

Policja przypomina, że wypalanie traw, łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, trzcinowisk i szuwarów jest w Polsce zabronione. Przepisy wynikają zarówno z ustawy o ochronie przyrody, jak i z Kodeksu wykroczeń. Osoby, które nieostrożnie obchodzą się z ogniem i powodują zagrożenie pożarowe, muszą liczyć się z odpowiedzialnością prawną.

Funkcjonariusze zwracają uwagę, że wciąż pokutuje błędne przekonanie, iż wypalanie traw użyźnia glebę lub pomaga oczyścić teren. W rzeczywistości ogień niszczy naturalne środowisko, zabija zwierzęta oraz stwarza realne zagrożenie dla ludzi i ich mienia.

2_141

Obecnie, ze względu na utrzymującą się suszę i wysokie temperatury, ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się ognia jest szczególnie wysokie. Nawet niewielkie źródło ognia może doprowadzić do poważnego pożaru.

Policjanci apelują o rozsądek i przypominają, że każdy zauważony pożar należy jak najszybciej zgłosić służbom ratunkowym.

3_114

fot. KPP Brzozów

26-06-2026

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: