REKLAMA

Sygnały syreny strażackiej – czy wiesz, co oznaczają i jak zareagować?

Dźwięk sygnału syreny strażackiej znany jest każdemu, jednak nie zawsze oznacza wezwanie do pożaru czy wyjazd do wypadku samochodowego lub innej akcji bojowej. Czy wiesz, jak zareagować, gdy usłyszysz syreny strażackie w różnych sytuacjach? Co mogą oznaczać różne sygnały syreny? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie!

Syrena strażacka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zarówno Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyodrębnić można jednak nie tylko różne rodzaje syren strażackich, ale także różne rodzaje sygnałów przez nie wysyłanych oraz ich znaczeń. Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej!

Jakie są rodzaje syren strażackich?

Jednym z najlepiej wyposażonych sklepów z wyposażeniem strażackim jest Strefa998 – Straż pożarna może zaopatrzyć się tam między innymi w różne rodzaje syren strażackich do swoich wozów bojowych i nie tylko. Syreny strażackie mogą być bowiem montowane stacjonarnie (np. na dachach budynków remiz strażackich) lub mobilnie (na wozach strażackich). Zestawy syren strażackich dostępnych w sklepie Strefa998 wyposażone są też w różne stopnie modulacji ciągłej dźwięku. Dzięki temu Straż Pożarna może modyfikować nadawany sygnał, aby zmieniać jego znaczenie.

Co może oznaczać wycie syreny strażackiej?

Ponieważ syrena strażacka to jeden z niewielu sposobów komunikacji szybszy od social mediów, jej wycie zawsze oznacza coś konkretnego. Różne rodzaje emitowanych przez syrenę strażacką sygnałów mogą przekazywać różne wiadomości do odbiorców. Niemal zawsze jest to jednak informacja dla służb lub ostrzeżenie o zagrożeniu, dlatego warto wiedzieć, jak reagować na różnego typu sygnały.

  • 3 sygnały syreny strażackiej – kilkunastosekundowe 3 następujące po sobie sygnały zwykle oznaczają alarm bojowy, czyli konieczność wyruszenia na akcję przez strażaków. Syrena może emitować także 5 sygnałów – taki alarm będzie miał już inne znaczenie ustalone przez daną jednostkę PSP lub OSP.
  • Sygnał strażacki 3-minutowy modulowany – tak długi sygnał przerywany zwykle stanowi ostrzeżenie dla okolicznej ludności i połączony jest ze specjalnym komunikatem powtarzanym w środkach masowego przekazu. Komunikat taki powinien zaczynać się od słów: “Uwaga! Uwaga! Uwaga!”. W takiej sytuacji należy zachować spokój i postępować zgodnie z zaleceniami służb. Trzyminutowy sygnał ciągły służy z kolei do odwoływania alarmu o zagrożeniu.

Wycie syreny strażackiej zazwyczaj oznacza, że w pobliżu wydarzyło się coś niepokojącego. Dla strażaków jest to sygnał, że powinni zostać w gotowości lub wyruszyć do akcji. Dla okolicznych mieszkańców lub przechodniów czy kierowców powinno to z kolei oznaczać, by zachować szczególną ostrożność. Mimo wszystko należy zachować spokój. Być może strażacy będą wyruszać do gaszenia pożaru lub wypadku samochodowego. Bardzo istotne jest w takiej chwili zachowanie kierowców, którzy na drodze za sobą lub z innej strony słyszą zbliżającą się syrenę strażacką. Powinni wówczas w miarę możliwości ustąpić pierwszeństwa pojazdowi strażaków, zachowując bezpieczeństwo na drodze.

lowes-takes-photos-j9eKbGO2Ozs-unsplash

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

29-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym: