REKLAMA

Uciekający przed wojną Ukraińcy znaleźli dach nad głową. Udostępniono 361 mieszkań (ZDJĘCIA)

POLSKA / PODKARPACIE. Zbrojna napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym tego roku spowodowała kryzys migracyjny na skalę międzynarodową. Miliony osób, głównie rodzin, kobiet i dzieci, uciekając przed działaniami wojennymi, opuściły swoje domy i, ratując życie swoje i swoich najbliższych, poszukiwały schronienia w krajach ościennych. Każdego dnia granicę ukraińsko-polską przekraczały dziesiątki tysięcy osób, dla których znalezienie bezpiecznego domu było jedyną gwarancją na przetrwanie najbliższych miesięcy, zapewnienie dzieciom dachu nad głową i rozpoczęcie życia w nowym miejscu. 

Od pierwszych dni wojny Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju rozpoczęła starania o to by Ukraińcy przybywający do Polski otrzymali bezpośrednią pomoc w postaci rzeczowej i finansowej. Błyskawicznie zorganizowano także wsparcie wolontariuszy, którzy dzień i noc przez kilka tygodni pomagali osobom docierającym do centrów pomocy na dworcach kolejowych i w innych miejscach zbiórek, organizowali ciepłe posiłki, czy udzielali informacji nowoprzybyłym. Jednak kluczowe okazało się zapewnienie rodzinom ukraińskim bezpiecznego schronienia. W kwietniu 2022 roku Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju rozpoczęła realizację jednego z największych w Polsce projektów pomocowych „Mieszkania dla Uchodźców”, w ramach którego przekazała bezpłatnie rodzinom ukraińskim 361 nowych mieszkań w Mińsku Mazowieckim, Dębicy i Krakowie. Celem projektu było zapewnienie godnych warunków osobom uciekającym przed wojną i w ten sposób umożliwienie im usamodzielnienia się i zintegrowania w nowym otoczeniu. Łączna wartość projektu przekroczyła 4,5 mln zł.

To działanie, aby było szybkie i skuteczne, wymagało włączenia wielu instytucji i organizacji, dlatego nasza Fundacja nawiązała współpracę w wojewodami, lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi, w celu wsparcia w naborze rodzin ukraińskich. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dostrzegli znaczenie tej inicjatywy i zaangażowali się w nasze działania – mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR.

Dzięki współpracy z firmami Amica, IKEA, KROSNO, oraz korzystając z własnych środków Fundacji, mieszkania zostały wyposażone w nowy sprzęt AGD, meble kuchenne i podstawowe „małe” wyposażenie. W ciągu 3 tygodni, przy zaangażowaniu rekordowej liczby 90 wolontariuszy z GK PFR, Polskich Kolei Linowych i firm WB Electronics oraz Q-modular, mieszkania zostały przygotowane do zamieszkania. 

Było to ogromne działanie organizacyjne i logistyczne, którego skala przerosła oczekiwania wszystkich zaangażowanych osób. Na szczęście każdy z nas doskonale wiedział, że pomaganie to czasami ogromna praca, która przy tak szczytnym celu pozwala mieć wielką satysfakcję – mówi Sebastian Zoła, Członek Zarządu Fundacji PFR.

W efekcie projektu, przekazano ponad 1200 osobom, głownie rodzinom i kobietom z dziećmi, gotowe do zamieszkania lokale, które otrzymali do bezpłatnego użytkowania na kilka miesięcy, aż do 30.09.2022. Fundacja, przez cały okres wspierała rodziny, udzielając im informacji o możliwościach podjęcia pracy i znalezienia nowego zakwaterowania. Po upływie najmu, dzięki współpracy z Wojewodą Małopolskim oraz Polskim Holdingiem Hotelowy wszyscy mieszkańcy, którzy nie byli w stanie się usamodzielnić, otrzymali możliwość bezpłatnego zakwaterowania w nowym miejscu.

To jednak nie był koniec projektu! Cały zakupiony sprzęt gospodarstwa domowego i meble, po zakończeniu wsparcia, został przewieziony i podarowany organizacjom udzielającym wsparcia Ukraińcom m.in. do Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej na wyposażenie schronienia dla uchodźców wewnętrznych, a pozostały sprzęt trafił do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, przytulisk dla bezdomnych, domów dziecka, łącznie było to 30 organizacji. W Krakowie były to między innymi Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Fundacja Zustricz, Punkt Socjalny Caritas w Brzegach, Schronisko młodzieżowe Oleandry, Schronisko dla bezdomnych kobiet Albertynki, Przytulisko dla bezdomnych mężczyzn, Fundacja Zmieniamy Niemożliwe. W okolicach Dębicy i Mińska Mazowieckiego Fundacja obdarowała Dom Dziecka „Hanka” w Dębicy, Dom Pomocy Społecznej im. Świętego Ojca Pio w Dębicy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jakubowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Niedziałce.

Projekt „Mieszkania dla Uchodźców” był unikatowy pod każdym względem. Stanowił jeden z największych projektów pomocowych zrealizowanych dotychczas w celu wsparcia rodzin ukraińskich przebywających w Polsce i pokazał, że empatia, determinacja i solidarność w działaniu mogą przynosić niezwykłe rezultaty.

Fundacja PFR

Fundacja PFR to organizacja non-profit powołana w 2018 roku przez Polski Fundusz Rozwoju. Została stworzona, aby wdrażać działania prowadzone w ramach odpowiedzialności społecznej spółki.

źródło: Fundacja PFR, tekst źródłowy: https://fundacjapfr.pl/aktualnosci-fundacja/mieszkania-dla-uchodzcow-najwieksze-dzialanie-pomocowe-fundacji-pfr-w-2022.html.


08-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: