REKLAMA

77 młodych patriotów rozpoczęło szkolenie w WOT (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W 23. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, 12 marca 77 kandydatów do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło kolejne w tym roku szkolenie. 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze prowadzone jest w rejonie odpowiedzialności 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Przysięga wojskowa odbędzie się 22 maja.

77 kandydatów w sobotę 12 marca w 23. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego rozpoczęło 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze. Tuż po przekroczeniu bramy koszar w Jarosławiu ochotnicy w pierwszej kolejności przeszli przez punkty komisji kwalifikacyjnej dokonując formalności ewidencyjne. Następnie po umundurowaniu i wyekwipowaniu rekruci odbyli test sprawności fizycznej. Pod koniec dnia wszyscy zostali przetransportowani do koszar w Dębicy.

Niedziela rozpoczęła się od pierwszej pobudki i czynności porannych. Tuż po śniadaniu odbyły się zajęcia z budowy i obsługi broni – atrybutu każdego żołnierza. Kolejne dni szkolenia ochotnicy spędzą na przykoszarowym placu ćwiczeń 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

W czasie szkolenia kandydaci wykonają strzelania z karabinka „GROT”. Pierwsze ćwiczenia odbędą się na strzelnicy kontenerowej w Rzeszowie, a następnie na otwartych obiektach garnizonowych. Zajęcia taktyczne, które łączą wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi na polu walki prowadzą doświadczeni instruktorzy. W ostatnim dniu kandydaci odbędą egzamin końcowy zwany „pętlą taktyczną”. Każdy Terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie na mapie.

Decyzja o założeniu munduru w tym niebezpiecznym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo oraz ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. A to najlepszy moment by wykonać pierwszy krok w dorosłość. W czasie szkolenia kierujemy się zasadą „minimum teorii, maksimum praktyki”.

kpt. Witold Sura
Rzecznik prasowy 3 PBOT

foto: DWOT

źródło: materiały nadesłane


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ


14-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: