REKLAMA

65-latek stracił 50 tys. złotych. Chciał zainwestować na wirtualnej giełdzie

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszowska policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami działającymi metodą na tzw. „zdalny pulpit”. Mieszkaniec Rzeszowa, zainteresowany giełdą kryptowalut, zainstalował na swoim urządzeniu oprogramowanie „AnyDesk”. Dzięki niemu przestępcy zyskali dostęp do jego konta. Mężczyzna został oszukany na kwotę 50 tys. złotych.

Wczoraj, do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie stawi się mieszkaniec Rzeszowa, który zawiadomił o tym, że został oszukany metodą na „zdalny pulpit”.

Mężczyzna, w połowie kwietnia, przeglądając internet trafi na artykuł dotyczący inwestycji w Bicoiny. Zainteresowany podał swój numer telefonu oraz adres mailowy do kontaktu. Na jego zgłoszenie odpowiedział nieznajomy, który przybliżył mu tematykę kryptowalut oraz zasady inwestowania na wirtualnej giełdzie. 65-latek zainwestował 250 dolarów.

Dzień później, skontaktował się z nim drugi nieznajomy. Przestawił się za brokera internetowego i nakłonił do zainstalowania na swoim urządzeniu oprogramowania AnyDesk. Oszust przekonywał, że dzięki aplikacji mężczyzna będzie mieć dostęp do wykresówek obrazujących wypracowane zyski. Jeszcze tego samego dnia, fałszywy broker namówił mężczyznę do dalszego inwestowania w Bitcoiny. Ponieważ 65-latek nie miał wolnych środków, oszust posługując się zdalnym pulpitem wszedł na jego rachunek bankowy, złożył w jego imieniu wniosek o kredyt na kwotę 50 tys. złotych.

Następnie pieniądze te przelał na inny rachunek bankowy. Ponadto nakazał mu zeskanować dowód osobisty. Niestety, mężczyzna bez chwili refleksji wykonał wszystkie polecenia oszusta. Jakby tego było mało, dalej dał się namówić na kolejną transakcję na kwotę 3000 dolarów. Pieniądze te również miały być przelane na inny rachunek bankowy jednak do tej transakcji nie doszło, gdyż z 65-latkiem skontaktował się jego bank. Wtedy mężczyzna zorientował się, że został oszukany.

Łącznie mieszkaniec Rzeszowa poniósł straty na kwotę 50 tys. złotych.

Aby uchronić się przed tego typu oszustwami należy przestrzegać dwóch prostych zasad:

• pod żadnym pozorem nie dawać dostępu do swoich urządzeń osobom których nie znamy,
• nie wolno udostępniać swoich danych do logowania ani żadnych haseł.

źródło: Podkarpacka Policja

zdjęcie: Podkarpacka Policja

29-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: