PODKARPACIE. Miniony weekend to ważny moment dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To właśnie w tę sobotę terytorialsi z Podkarpacia rozpoczęli praktyczne szkolenie III edycji kursu podoficerskiego „SONDA”.
W minioną sobotę 17 kwietnia żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zainaugurowali III edycję kursu podoficerskiego „SONDA”. W szkoleniu bierze udział 30 żołnierzy z rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego i sanockiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Wszyscy ochotnicy zostali zakwalifikowani do projektu „SONDA” w drodze rekrutacji przeprowadzonej przez komisję powołaną rozkazem dowódcy 3.PBOT, w czasie której kandydaci musieli wykazać się wiedzą ogólnowojskową oraz zaliczyć test sprawności fizycznej.
Szkolenie potrwa do czerwca i zostanie zakończone egzaminem końcowym, który tym razem żołnierze 3.PBOT odbędą w 13. Śląskiej BOT. Należy podkreślić to, że za planowanie, organizację i przeprowadzenie kursu są odpowiedzialni podoficerowie OT z Podkarpacia, uczestnicy pierwszej i drugiej edycji kursu „SONDA”. Zajęcia prowadzone są na terenie 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy.
– Wzorując się na naszych poprzednikach, twórcach Szkoły Niższych Dowódców Szarych Szeregów i Armii Krajowej, 30 ochotników w tym 9 kobiet naszej brygady rozpoczęło kurs „SONDA”. Przed kandydatami kilka tygodni intensywnej i wytężonej pracy. Po zakończeniu szkolenia każdy z nich zostanie dowódcą sekcji i przejmie odpowiedzialność za swoich podwładnych. Wówczas rozpoczną nowy etap w służbie wojskowej. Dzięki temu tak jak nasi poprzednicy będą mogli tworzyć wielkie rzeczy – wyjaśnił płk Dariusz SŁOTA – dowódca 3. Podkarpackiej BOT.
Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że” jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn. Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRYKOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu.
kpt. Witold SURArzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: