REKLAMA

Wspomnienie o kapłanie niezłomnym z Przysietnicy ks. Pawle Komborskim (ZDJĘCIA)

PRZYSIETNICA / PODKARPACIE. Brzozowski Ruch Konserwatywny dn. 27 marca br. w sali konferencyjnej Muzeum im. A. Fastnachta przy współpracy z burmistrzem Brzozowa Józefem Rzepką zorganizował konferencję pn. Kapłan Niezłomny ks. Paweł Komborski.

Wśród prelegentów znaleźli się Leszek Żebrowski – polski historyk, ekonomista, działacz społeczno-polityczny, publicysta,  badacz dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz PRL; dr hab. Krzysztof Kaczmarski polski historyk, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie oraz ks. Stanisław Tokarz obecny proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Husowie, w latach 1990-1993 wikariusz w parafii pw. św. Marcina w Przysietnicy.

Konferencję poprowadziła mec. Maria Janas, zaś rozpoczęła się prelekcją Leszka Żebrowskiego, który wprowadził kontekst działania podziemia antykomunistycznego w czasie okupacji sowieckiej. Przedstawił tych niezłomnych żołnierzy jako zwykłych ludzi (posiadających rodziny, marzenia, skazanych na życie w nieludzkich warunkach), obywateli Polski, którzy walczyli o wolność i nie zgadzali się na „nową rzeczywistość”, w jakiej znalazła się Polska po II wojnie światowej. Opowiedział o sowieckich metodach niszczenia polskich patriotów. Szczególną uwagę zwracał na konieczność odkłamania nauczanej przez lata historii. Był to ważny głos w kontekście później przywołanej postaci ks. Pawła Komborskiego.

Dr hab. Krzysztof Kaczmarski przedstawił osobę ks. Pawła Komborskiego w aspekcie jego działalności w podziemiu niepodległościowym, opisał jego aresztowanie, proces i osądzenie a także odbywanie kary. Zaprezentował też akta, które dokumentują przebieg procesu. Za współpracę z antykomunistycznym podziemiem został skazany na 8 lat pozbawienia wolności. Prelegent opisywał, w jaki sposób bezpieka znęcała się nad księdzem psychicznie i fizycznie. Na wolność wyszedł w 1955 r., mimo to w dalszym ciągu był inwigilowany. Zwracano uwagę, np. czy podczas kazań dopuszcza się krytyki władzy lub też przekazuje informacje dot. swoich doświadczeń z przesłuchań, jednak nic takiego nie miało miejsca.

Na koniec głos zabrał ks. Stanisław Tokarz, który opowiadał o swoich relacjach z ks. kanonikiem Pawłem Komborskim, gdy jako młody wikariusz znalazł się w przysietnickiej parafii. Zgodnie ze swoimi przedmówcami przyznał, że tak trudne przeżycia, jakie stały się udziałem ks. kanonika, musiały zostawić piętno na jego osobowości. Na co szczególnie zwrócił uwagę ks. Stanisław, ks. kanonika cechowało ciepłe serdeczne pogodne życzliwe spojrzenie i … pikowany bezrękawnik. Nie wszyscy z otoczenia ks. kanonika mieli świadomość jego przeszłości, co świadczy o skromności, dyskrecji i powściągliwości. Duże wrażenie na obecnym proboszczu parafii w Husowie zrobiła postawa przysietczan wobec bliskich oraz podczas pogrzebu ks. Pawła. Aktywne włączanie się we wzajemną pomoc, duża liczba powołań z Przysietnicy, wreszcie kondukt pogrzebowy, w którym wzięła udział cała społeczność, łącznie z przyjezdnymi z zagranicy, świadczą o wielkości tego kapłana.

Zachęceni wystąpieniem ks. Tokarza, zebrani w sali brzozowskiego ratusza dzielili się wspomnieniami o księdzu Pawle Komborskim. Zadawali także pytania prelegentom, po części oficjalnej, rozgorzała dyskusja o żołnierzach i kapłanach niezłomnych. Konferencja była też okazją do zakupienia publikacji Leszka Żebrowskiego.

źródło: serwis internetowy gminy Brzozów / autor: ET

29-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: