REKLAMA
Strony WWW Sanok
REKLAMA

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie na praktykach zawodowych w Irlandii (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Szmaragdowa Wyspa, hrabstwo Cork, miasto Mallow to miejsce, w którym 15 uczniów z klas trzecich technikum ZSB w Brzozowie odbywało czterotygodniowe praktyki zawodowe.

Od 20 lutego do 17 marca 2017 uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa przebywali w Mallow na praktykach zorganizowanych w ramach projektu unijnego „Praktyki w Irlandii szansą na lepszy start w zawodową przyszłość” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego programu PO WER.

W pierwszym tygodniu pobytu irlandzka firma Your International Training zorganizowała dla uczniów kurs języka angielskiego oraz szkolenie Safe Pass, które jest obowiązkowe dla wszystkich osób pracujących w branży budowlanej.

W drugim tygodniu pobytu uczniowie rozpoczęli praktyki w irlandzkich firmach. Część z nich została przydzielona do firm w Mallow takich jak Fitzgerald Construction, Mc Auliffe Bros Plasterers, Eamonn Fuller Construction, OAM Stone Walk, Castle Landscape and Groundworks. Ośmioosobowa grupa dojeżdżała do oddalonego o 30 km Cork, gdzie pracowali w Greenrock Home Construction, Northwood Building and Renovation oraz A&D Building and Maintenance.

Uczniowie podczas praktyk wykonywali prace porządkowe, drobne prace renowacyjne, roboty wykończeniowe, pomagali przy stawianiu ścian na konstrukcjach szkieletowych, wykonywali zaprawy cementowe i drobne prace murarskie oraz pomagali przy elewacjach z kamienia, a także wykonywali wylewki i tynki wewnętrzne.

Część uczniów za dobrze wykonywaną pracę otrzymała wynagrodzenie oraz będą mieli możliwość powrotu do pracy w czasie wakacji.

Ważnym elementem pobytu w Irlandii było zamieszkiwanie u rodzin goszczących. Pozwoliło to uczniom poznać bliżej codzienne zwyczaje Irlandczyków, ich kulturę, a co najważniejsze podnieść swoje umiejętności językowe przez codzienne konwersacje.

Firma Your International Training nie tylko zapewniła uczniom pobyt i organizację praktyk, ale też program kulturalny, na który składały się wycieczki do Cliffs of Moher, Killarney National Park i Cork City. Dodatkowo została zorganizowana wycieczka do Blarney Castle, gdzie uczniowie mieli okazję pocałować kamień z Blarney i zyskać dar elokwencji. Z uwagi na fakt, iż w trakcie pobytu wypadało najważniejsze święto narodowe Irlandii, Dzień Świętego Patryka, uczniowie uczestniczyli w paradzie z tej okazji w Cork.

Projekt w całości finansowany jest ze środków unijnych, w związku z czym uczniowie nie ponieśli żadnych kosztów związanych z pobytem, a nawet otrzymali kieszonkowe. Irlandzki partner zadbał o prawidłowy przebieg pobytu, na koniec uczniowie otrzymali certyfikaty oraz dokument Europass Mobilność.

Kolejna grupa uczniów ZSB wyjedzie na praktyki już w październiku tego roku. W związku z owocną współpracą z naszym partnerem planowane są też podobne projekty na kolejne lata.

Magdalena Folczyk

21-03-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.