REKLAMA

TOMASZ PORĘBA: To ostatni moment na to, by walczyć o wpisanie drogi Via Carpathia do sieci głównych dróg europejskich

Dobiegają końca trójstronne negocjacje (tzw. trilog) między Parlamentem Europejskim, Komisją i Radą UE ws. rozporządzenia TEN-T, czyli ostatecznych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, które zadecydują o jej przyszłym kształcie na następne 10 lat.

Według Poręby to ostatni moment na walkę o szlak Via Carpathia. „Za kilkanaście dni PE zdecyduje o losach drogi Via Carpathia. Decyzja w sprawie wpisania S19 do sieci bazowej TEN-T to tak naprawdę decyzja o rozwoju lub stagnacji wschodnich regionów naszego kraju. Trzeba zrobić wszystko, by Via Carpathia znalazła się wśród głównych dróg europejskich” – podkreśla Tomasz Poręba.

Poręba spotkał się w tej sprawie ze swoją grupą polityczną w Parlamencie Europejskim. „Udało mi się przekonać moją grupę w PE do tego, aby złożyła w tej sprawie poprawkę wpisującą całą drogę Via Carpathia, w tym odcinek w Polsce, do sieci głównych dróg europejskich, których modernizacja i budowa byłaby możliwa do 2030 roku. Będziemy teraz przekonywać inne grupy w PE do poparcia tej poprawki” – mówi Poręba. Europoseł dodaje, że kolejna rewizja sieci TEN-T nastąpi dopiero za 10 lat.

Znaczenie S19 dla województwa podkarpackiego podkreślał podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Rzeszowie także marszałek Władysław Ortyl. „Samorząd województwa podkarpackiego wpisał tę drogę na listę przedsięwzięć strategicznych do negocjacji kontraktu terytorialnego. Niestety, drogi tej nie widzi rząd. Dobrze, że dostrzega ją Parlament Europejski i samorząd województwa” – zaznacza marszałek województwa podkarpackiego.

Poręba przypomina, że bierność rządu na etapie negocjacji z Komisją Europejską w 2010 roku doprowadziła do porażki w walce o wpisanie S19 do sieci głównych dróg europejskich.

„Decyzja dotycząca wpisania S19 do sieci TEN-T jest kluczowa z punktu widzenia nie tylko Polski, ale także pozostałych, najbardziej wysuniętych na wschód krajów UE. Apeluję do rządu Donalda Tuska o wykorzystanie wszelkich możliwych narzędzi do tego, by Via Carpathia znalazła się wśród głównych dróg europejskich” – wzywa Poręba. „My będziemy robić wszystko, żeby przekonać jak największą liczbę europosłów do poparcia poprawki mojej grupy. W pierwszej kolejności zwrócimy się do europosłów reprezentujących kraje, przez które przebiega Via Carpathia” – dodaje europoseł PiS.

Głosowanie w PE nad rozporządzeniem dotyczącym rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej odbędzie się w drugiej połowie października.

26-09-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: