Terytorialsi na podium w rywalizacji o Nóż Komandosa (FOTO)

SANOK, LUBLINIEC / PODKARPACIE. Żołnierze 35 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku świetnie zaprezentowali się podczas 22 Biegu o Nóż Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego organizowanego w Lublińcu. W kategorii terytorialsów indywidualnie zgarnęli wszystkie miejsca na podium.

To była już 22. edycja Biegu o Nóż Komandosa, potocznie nazywanego też BONKiem. Impreza sportowa miała miejsce w minioną sobotę w Lublińcu, a została zorganizowana przez WKB META Lubliniec. Były to zarazem Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Crossie – biegach przełajowych.

Uczestnicy biegu rywalizowali  na dwóch dystansach: mężczyźni pokonali trasę 10 km, zaś kobiety – 5 km.

Sanocki 35 batalion lekkiej piechoty, a za razem 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentowali: kpr. Maja JĘDRZEJCZYK, st. szer. Paweł POSADZKI, szer. Weronika WOLF, szer. Piotr NOWAK, szer. Zbigniew TOMASZEK, szer. Wiktor MOSOŃ, szer. Szymon SZMIST.

W klasyfikacji WOT wśród mężczyzn reprezentanci z Podkarpacia opanowali podium. I tak: m. 1. zajął szer. Szymon SZMIST z czasem 45:42, m. 2. – szer. Wiktor MOSOŃ z czasem 46:49, m. 3. – szer Zbigniew TOMASZEK z czasem 47:24, m. 4. – st. szer. Paweł POSADZKI z czasem 50:50, m. 17. – szer. Piotr NOWAK z czasem 1:08:31.

W klasyfikacji OPEN żołnierze z Sanoka także uplasowali się znakomicie. Wśród panów wyglądało to następująco: m. 31 szer. Szymon SZMIST, m. 41 szer. Wiktor MOSOŃ , m. 44 szer Zbigniew TOMASZEK, m. 89 st. szer. Paweł POSADZKI. Natomiast szer. Piotr NOWAK podczas biegu już po połowie dystansu doznał kontuzji. Mimo tego ukończył bieg w czwartej setce uczestników. Warto również podkreślić, że spośród 505 biegaczy do mety dotarło 497 osób.

Drużynowo męska ekipa sanockiego batalionu w składzie: szer. Zbigniew TOMASZEK, szer. Wiktor MOSOŃ, szer. Szymon SZMIST zajęła 8 miejsce spośród 81 zespołów.

Spośród pań dwoje żołnierzy reprezentowało batalion i brygadę. W klasyfikacji OPEN m. 44 przypadło kpr. Mai JĘDRZEJCZYK z czasem 32:23, zaś m. 52 – szer. Weronice WOLF z czasem 34:03.

W klasyfikacja indywidualnej WOT kobiet także podium należało do reprezentantek Podkarpacia: m. 1 zajęła kpr. Maja JĘDRZEJCZYK, zaś m. 2 szer. Weronika WOLF.

To były bardzo dobre występy naszych żołnierzy. Świetnie wypadliśmy na tle innych służb, co z pewnością daje motywację do kolejnych treningów i zdobywania następnych sukcesów – podkreśla ppłk Rafał Jarosz, dowódca 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku.

Nagrody zwycięzcom wręczała także wdowa po generale Potasińskim.

WOT umożliwiają optymalne pogodzenie dotychczasowej aktywności zawodowej ochotników i życia cywilnego ze służbą wojskową. Jest to oferta bardzo atrakcyjna dla kobiet i mężczyzn, którzy mogą służyć ojczyźnie, podnosić kwalifikacje oraz realizować swoje marzenia. Obecnie w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ok. 3,5 tys. żołnierzy, z czego około 10 procent to kobiety.