REKLAMA

Rusza wypłata dopłat z tytułu ONW

POWIAT BRZOZOWSKI. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę dopłat bezpośrednich. Najszybciej otrzymają je rolnicy, którzy bezbłędnie wypełnione wnioski złożyli w pierwszych tygodniach ich naboru.pusty28

– W tym roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dopłaty z tytułu ONW, czyli dla rolników gospodarujących na terenach o marek-owsiany-pomniejszony1niekorzystnych warunkach zostaną wypłacone już w październiku – mówi Marek Owsiany, wicedyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie. – Pierwsze naliczenia już się odbyły i aktualnie wydawane są decyzje. Efektem tego będzie fakt, że pieniądze na konta rolników trafią w przeciągu miesiąca. Chciałbym tu przy okazji zaapelować do wszystkich zainteresowanych, by wszelkie zmiany dotyczące numeru konta, banku zgłaszać do Agencji. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że my wysyłamy pieniądze, one przychodzą do banku i okazuje się że konto jest zlikwidowane albo zablokowane. Wtedy, wszystkie te środki wracają do Warszawy, a my prosimy o uaktualnienia danych. I cała procedura się przedłuża.

W województwie podkarpackim dopłatami o niekorzystnych warunkach gospodarowania objętych jest około 200 tysięcy hektarów. Corocznie z tego tytułu składa się około 43 tysiące wniosków. W samym powiecie brzozowskim do dopłat ONW zakwalifikowanych zostało 13 miejscowości. – Na ogólną liczbę 4352 wniosków o dopłaty bezpośrednie – 1490 otrzyma dodatkowo środki z tytułu ONW – tłumaczy Marek Owsiany. – Płatność ta waha się pomiędzy 179 a 264 złote za hektar. Przez ostanie 5 lat, z tego tytułu wypłaciliśmy 4 miliony 930 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że ONW to też zobowiązanie

Trzeba przy tym wiedzieć, że decyzja o pobraniu dopłaty z tytułu ONW, nakłada na rolnika pięcioletnie zobowiązanie użytkowania tych terenów. – Dlatego trzeba ją podjąć w sposób przemyślany, aby później nie żałować. Zdarzały się już sytuacje, że rolnik chciał wyłączyć działkę, by uczynić z niej na przykład budowlaną – opowiada dyrektor Owsiany. – Na terenie Podkarpacia wniosków o dopłaty z tytułu ONW nie przybywa, jednak nie zmniejsza się ich obszar. Oznacza to, że grunty, nie użytkowane przez małe gospodarstwa są kupowane przez te średnie i większe. Proces restrukturyzacji wsi postępuje jeszcze powoli, ale jest widoczny.

ARiMR do końca tego roku planuje wypłacić również dopłaty bezpośrednie, mimo, że na wykonanie tego zadania mają czas do czerwca przyszłego roku.

Więcej o dopłatach i zobowiązaniach z tytułu ONW można dowiedzieć się w brzozowskim biurze powiatowym ARiMR.

Autor:brzozow24.pl

23-09-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: