Rozbudowa tłoczni gazu w Strachocinie. „To dodatkowe miejsca pracy i podatki dla gmin” (FILM, ZDJĘCIA)

|

STRACHOCINA / PODKARPACIE. Zarząd województwa podkarpackiego obradował na wyjazdowym posiedzeniu w Strachocinie. Głównym tematem spotkania była inwestycja rządowa obejmująca rozbudowę tamtejszej tłoczni gazu oraz połączenia gazowego ze Słowacją. Inwestycja pochłonie 210 mln złotych i jest niezmiernie ważnym przedsięwzięciem, które  stanowi realizację koncepcji Korytarza Gazowego Północ-Południe.

Zarząd województwa oraz zaproszeni goście najpierw odwiedzili Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Ksiądz prałat Józef Niżnik opowiedział o świętym patronie, przybliżając jego życiorys oraz męczeńską śmierć, a także przywołał wiele sytuacji, które miały miejsce za sprawą świętego.

Następnie wszyscy udali się na teren Podziemnego Magazynu Gazu w Strachocinie. Zebrani wizytowali obiekt i zapoznali się z planami inwestycyjnymi na terenie magazynu. Przewodnikiem i prelegentem był Mieczysław Kawecki, kierownik Działu Podziemnego magazynowania Gazu Oddziału PGNiG SA w Sanoku.

W kolejnej części zebrani zgromadzili się w sali konferencyjnej. Tam Mieczysław Kawecki przedstawił prezentację pt. „Rola podkarpackich magazynów gazu w krajowym systemie gazowniczym oraz ich znaczenie dla Podkarpacia”. Następnie Paweł Wais, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, zreferował temat znaczenia sektora gazowego w gospodarce regionu.

Jak podkreślał poseł Piotr Uruski, inwestycja rządowa ma olbrzymie znaczenie dla naszego regionu. Niesie z sobą korzyści w postaci wsparcia możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych poprzez ustanowienie nowej drogi transportu z terminala LNG w Świnoujściu i nowego źródła gazu. Zabezpieczy dostawy gazu w sytuacjach kryzysowych oraz zmniejszające się możliwości dostaw od strony Ukrainy, a także doprowadzi gaz do południowo-wschodniej części Polski, w której istnieje rozbudowany system przesyłowy oraz infrastruktura magazynowa. Ważną korzyścią dla gminy będą także corocznie odprowadzane podatki lokalne.

Tłocznia gazu Strachocina realizowana będzie w ramach projektu budowy międzysystemowego połączenia Polska-Słowacja. Wykonawcą prac projektowych jest Biuro Studiów i Projektowania Gazownictwa GAZOPROJEKT SA. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie gminy Sanok. Zakończenie budowy inwestycji planowane jest w 2020 r.

Ponadto warto przypomnieć, że Polska otrzymała z UE niespełna 108 mln euro na połączenie gazowe ze Słowacją.

W konkursie, który ogłoszono jeszcze w 2016 roku, dofinansowanie otrzymało 18 projektów. Projekt połączenia gazowego Polska-Słowacja w lutym tego roku otrzymał najwyższe dofinansowanie spośród wszystkich wybranych przedsięwzięć na 2017 rok.

Inwestycja, oprócz wspomnianej tłoczni gazu w Strachocinie, obejmuje rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej części kraju, która będzie miała długość 58 km. Z kolei po stronie słowackiej powstanie 106 km gazociągu, zaś rozbudowie ma być poddana tłocznia Veľké Kapušany.


Jeden komentarz do “Rozbudowa tłoczni gazu w Strachocinie. „To dodatkowe miejsca pracy i podatki dla gmin” (FILM, ZDJĘCIA)”

 1. pracownik gminy pisze:

  mam dwa tematy:
  1. Dlaczego Pani Wójt dano za mały kask – bodło jej szanowną główkę przez cały czas wizyty ! – nie przystoi to ! – w pewnym momencie to go chciała pracownikowi „sprzedać”
  2. Dlaczego politycy PIS’u celebrowali inwestycje zatwierdzone przez opozycje !
  (wiem że dobre decyzje – ale nie przystoi celebrować inwestycje PO)

  P.S. Piotrek trzeba było powiedzieć że to Ty załatwiłeś i że Damian pomógł !
  a tu p. Ortyl że to za poprzednich rządów „nie do końca właściwych”… projekt powstał a laurki tylko na Was spadły

  (coś zapominasz o Damianie – zabierać go na odbiór laurek) a jemu teraz potrzeba w końcu w z zarządu powiatu musi uciekać bo porażka się szykuje…

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.