REKLAMA
WUP

POWIAT BRZOZOWSKI: Strażacy ćwiczyli umiejętności prowadzenia działań ratowniczych w zimie i porze nocnej (ZDJĘCIA)

POWIAT BRZOZOWSKI / PODKARPACIE. W dniu 14 grudnia 2017 r. strażacy z JRG Brzozów doskonalili umiejętności prowadzenia działań ratownictwa wodnego w okresie zimowym przy udziale jednostek OSP z KSRG na akwenie w Krzemiennej. W późny, grudniowy wieczór na środku akwenu znajdowało się dwóch wędkarzy na łódce, łowiący ryby.

W wyniku silnego podmuchu wiatru łódka została przewrócona a wędkarze wpadli do wody. Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzozowie na miejsce prowadzonych ćwiczeń zadysponował następujące zastępy i sprzęt tj.: JRG Brzozów – GCBA 4/24, GBA 2,5/16 + przyczepę z pontonem oraz – OSP Blizne GLBM 0,2/8 Ford + przyczepę z łodzią hybrydową, OSP Nozdrzec GBA 2,5/16 Mercedes, OSP Dydnia GBA 2,5/16.

Podczas prowadzonych ćwiczeń strażacy doskonalili umiejętności prowadzenia działań ratowniczych w czasie zimowym i porze nocnej, w wyniku których każdy strażak ratownik winien umieć wykonać:

– bezpiecznie i zgodnie z zasadami bhp zadania ratownictwa wodnego w czasie ujemnych temperatur, przy silnym wietrze i w porze nocnej,

– dobrać sprzęt ratowniczy odpowiedni do warunków zimowych,

– ubrać skafander do pracy w wodzie,

– zabezpieczyć siebie podczas działań na wodzie, lodzie i na brzegu,

– sprawić sprzęt pływający ( łódź, ponton) oraz zastępczy sprzęt pływający (deskę/sanie lodowe),

– dotrzeć do poszkodowanego potrzebującego pomocy,

– podjąć poszkodowanego z wody,

– udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy,

– ewakuować poszkodowanego na brzeg,

– wiedzieć o organizacji zaplecza miejsca akcji.

Tak przedstawiały się założenia do ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie. Ćwiczeniami kierował zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Brzozowie – mł. kpt. Marcin Abram. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań doskonalenia umiejętności działań ratowniczych w czasie zimowym i porze nocnej.

Opracował: st. kpt. Tomasz Mielcarek

KP PSP Brzozów

20-12-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Wiesław2017-12-21 20:40:07
0 0
To na 100% była pora nocna?! Patrząc na zdjęcia nie jestem co do tego przekonany. Chyba ze fotograf miał taki sprzęt że lampa doświetlała nawet domy pod lasem w oddali... Ćwiczenia to były czy raczej pokaz?!
Admirał2017-12-22 18:57:11
0 0
Pokazówka i tyle.