REKLAMA
Strony WWW Sanok
REKLAMA

POWIAT BRZOZOWSKI: Strażacy ćwiczyli umiejętności prowadzenia działań ratowniczych w zimie i porze nocnej (ZDJĘCIA)

POWIAT BRZOZOWSKI / PODKARPACIE. W dniu 14 grudnia 2017 r. strażacy z JRG Brzozów doskonalili umiejętności prowadzenia działań ratownictwa wodnego w okresie zimowym przy udziale jednostek OSP z KSRG na akwenie w Krzemiennej. W późny, grudniowy wieczór na środku akwenu znajdowało się dwóch wędkarzy na łódce, łowiący ryby.

W wyniku silnego podmuchu wiatru łódka została przewrócona a wędkarze wpadli do wody. Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzozowie na miejsce prowadzonych ćwiczeń zadysponował następujące zastępy i sprzęt tj.: JRG Brzozów – GCBA 4/24, GBA 2,5/16 + przyczepę z pontonem oraz – OSP Blizne GLBM 0,2/8 Ford + przyczepę z łodzią hybrydową, OSP Nozdrzec GBA 2,5/16 Mercedes, OSP Dydnia GBA 2,5/16.

Podczas prowadzonych ćwiczeń strażacy doskonalili umiejętności prowadzenia działań ratowniczych w czasie zimowym i porze nocnej, w wyniku których każdy strażak ratownik winien umieć wykonać:

– bezpiecznie i zgodnie z zasadami bhp zadania ratownictwa wodnego w czasie ujemnych temperatur, przy silnym wietrze i w porze nocnej,

– dobrać sprzęt ratowniczy odpowiedni do warunków zimowych,

– ubrać skafander do pracy w wodzie,

– zabezpieczyć siebie podczas działań na wodzie, lodzie i na brzegu,

– sprawić sprzęt pływający ( łódź, ponton) oraz zastępczy sprzęt pływający (deskę/sanie lodowe),

– dotrzeć do poszkodowanego potrzebującego pomocy,

– podjąć poszkodowanego z wody,

– udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy,

– ewakuować poszkodowanego na brzeg,

– wiedzieć o organizacji zaplecza miejsca akcji.

Tak przedstawiały się założenia do ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie. Ćwiczeniami kierował zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Brzozowie – mł. kpt. Marcin Abram. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań doskonalenia umiejętności działań ratowniczych w czasie zimowym i porze nocnej.

Opracował: st. kpt. Tomasz Mielcarek

KP PSP Brzozów

20-12-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.