REKLAMA
PIOTR URUSKI
REKLAMA

Postaraj się o dotację na własną działalność

PODKARPACIE. Za tydzień, 28-30 bm., minie termin na składanie dokumentów aplikacyjnych na dodatkowy ich nabór w ramach projektu „Wsparcie na starcie – program rozwoju przedsiębiorczości”. Jest on współfinansowany przez UE w ramach Europejskiego Fundusz Społecznego.pusty27

– Sam projekt realizowany jest od początku tego roku – mówi Bogusław Połdiak, dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej w Sanoku. – Częśćboguslaw-poldiak-1 chętnych złożyła już projekty, część otrzymała swoją dotację. Teraz ogłoszono dodatkowy nabór. Muszę jednak ostrzec. Nikt nie stoi z tymi pieniędzmi i ich nie rozdaje na przykład za ładny uśmiech. Trzeba się postarać, a potem je rozliczyć. Nie może być tak, że ktoś otrzyma dotację na rozruch firmy, a za te pieniądze pojedzie na wakacje na Wsypy Kanaryjskie.

Jest o co walczyć. Projekt zakłada dofinansowanie do 40 tysięcy złotych plus dodatkowo co miesiąc, przez pół roku, około 1 tysiąca na ZUS i opłaty biurowe. Wnioski można składać w kilku instytucjach. Każda z nich ma swój regulamin i sama ogłasza terminy naboru.

Tutaj możesz aplikować

Dokumenty należy składać w odpowiedniej instytucji ze względu na planowane miejsce realizacji swojego projektu to jest:

– Biuro Projektu w Podkarpackiej Izbie Gospodarczej w Krośnie ul. Lewakowskiego 14 (miasto Krosno, powiat: krośnieński, brzozowski, sanocki, bieszczadzki i leski),

– Biuro Projektu w Agencji Rozwoju Regionalnego „MARR” S.A. ul. Wolności 164 (powiat: mielecki i kolbuszowski),

– Biuro Projektu w Leżajskim Stowarzyszeniu Rozwoju, ul. Targowa 9 (powiat leżajski, łańcucki, przeworski),

– Biuro Projektu w RIG w Stalowej Woli, ul. 1-go sierpnia (miasto Tarnobrzeg, powiat stalowowolski, tarnobrzeski i niżański),

– Biuro Projektu w Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., ul. Rynek 26 (miasto Przemyśl, powiat: przemyski, jarosławski, lubaczowski),

– Biuro Projektu w Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle, ul. Czackiego 17 (powiat: jasielski, dębicki, ropczycko – sędziszowski).

Musisz spełnić określone kryteria

– Aby otrzymać dotację trzeba spełnić przynajmniej jeden z warunków jakie stawia dana instytucja – tłumaczy Bogusław Połdiak. – Z reguły jest ona kierowana do osób zameldowanych na terenach wiejskich, osób młodych w przedziale wiekowym od 18 – 34 lat, długotrwale bezrobotnych, takich które nie miały działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 12 miesięcy czy posiadających niskie wykształcenie. Mimo, że trzeba wypełnić formularze aplikacyjne i bardzo dobrze uzasadnić swój projekt, to warto się starać o te pieniądze. Przecież wiadomo, że wszystkie początki są trudne. Te fundusze dają jakby parasol ochronny. Sprawiają, że nie trzeba się martwić  o to, że na przykład nie jesteśmy w stanie zarobić na ZUS.

Warto wiedzieć, że pieniędzy tych nie dostaną wszyscy chętni ani, że nie otrzymamy ich już na drugi dzień po założeniu firmy. Wszystko to wymaga czasu. Potrzebni są również żyranci, którzy zagwarantują, że dotacji nie wydamy na inny cel niż założony w naszym biznes planie. – Za pieniądze te można założyć już małą firmę usługową. Mają być przeznaczone na zakup maszyn i urządzeń potrzebnych nam do działalności. Nie można za nie zrobić na przykład wizytówek, ulotek czy kupić samochodu, który nie jest bezpośrednio potrzebny do naszej działalności czy towaru do sklepu. Trzeba więc mieć jakiś wkład własny – dodaje dyrektor Połdiak.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Sanoku pod numerem 013 46 304 44.

Autor:brzozow24.pl

22-09-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.