REKLAMA

Pompy głębinowe – zastosowanie, rodzaje i montaż

Jeśli zdecydowałeś się na budowę studni głębinowej, to będziesz potrzebował do niej pompy, która wyniesie wodę na wiele metrów do góry. Studnie głębinowe mogą mieć nawet od 10 do maksymalnie 30 m głębokości. Studnie powyżej 8 metrów nie zasysają samodzielnie wody, dlatego na ich dnie umieszcza się głębinową pompę tłoczącą. Ze względu na swoją budowę nazywa się je pompami wirowymi. Złożone są one z zespołu wirników łopatkowych, które powodują zwiększenie momentu pędu wody. Pompy głębinowe buduje się w taki sposób, aby mogły pracować zanurzone w wodzie lub innej cieczy.

Zastosowanie pomp głębinowych

Pompy głębinowe stosowane są nie tylko do studni głębinowych w celu wydobywania czystej i pitnej wody w gospodarstwach domowych, działalności rolniczej, sadowniczej, ogrodniczej i przemyśle. Wykorzystuje się je również do:
– czerpania wody ze zbiorników wolnostojących,
– do pompowania uzdatnionej wody morskiej,
– obniżania poziomu wody zaskórnej (wód gruntowych),
– odwadnianie konstrukcji podziemnych – w szczególności kopalń,
– wspomagania prawidłowego funkcjonowania sieci wodociągowych i instalacji nawadniających,
– wydobywania ropy z szybów naftowych,
– tłoczenia i podwyższania ciśnienia cieczy w procesach technologicznych.

Rodzaje pomp głębinowych

Wybierając pompę do przez siebie budowanej studni głębinowej, zacznij od ustalenia jej średnicy. Na rynku dostępne są:

– pompy trójcalowe (75mm),
– pompy trój i pół calowe (90 mm),
– pompy czterocalowe (100 mm),
– pompy cztero i pół calowe (112 mm),
– pompy sześciocalowe (150 mm),
– pompy ośmiocalowe (203 mm),
– pompy dziesięcalowe (254 mm),
– pompy dwunastocalowe (305 mm).

Ze względu na konstrukcję pompy głębinowe dzieli się na monoblokowe i pompy śrubowe.

W pompach głębinowych monoblokowych wirnik lub ślimak są zintegrowane z silnikiem, który je napędza. Daje to jeden, zwarty blok urządzenia. Pompy monoblokowe stosowane są do pompowania wody czystej lub lekko zabrudzonej oraz ścieków ze sporą ilością zanieczyszczeń (również stałych). Do wyboru są pompy głębinowe monoblokowe poziome i pionowe oraz z wirnikiem otwartym i zamkniętym. Pompy monoblokowe dostępne są w różnych średnicach od najmniejszych do największych.

W pompach głębinowych śrubowych (zwanych inaczej ślimakowymi) transport wody z części ssącej do części tłocznej wymuszają obroty ślimakowej śruby. Pompy tego rodzaju wyposażone są w tak zwane silniki mokre. Mogą one pracować w poziomie. Przeznaczone są do zaopatrywania w wodę domów jednorodzinnych, gospodarstw wiejskich, działek rekreacyjnych czy zakładów produkcyjnych.

Montaż pompy głębinowej

Pompy głębinowe montuje się pionowo bezpośrednio na silniku głębinowym. Stąd też stosuje się tu pojęcie zespół pompowy. Silnik elektryczny zespołu pompowego jest zanurzony w wadzie. Na silniku zakłada się korpus ssawny, a dalej następne poszczególne stopnie pompy. Na samym końcu znajduje się korpus zaworu zwrotnego oraz korpus końcowy. Umożliwia on połączenie pompy z rurociągiem. Układ wirujący urządzenia łączy się z wałem silnika za pomocą sprzęgła. Poszczególne elementy pompy są łączone w sposób zależny od wielkości urządzenia i jego typu. W zależności od rodzaju urządzenia w jednych pompach stosuje się taśmy ściągowe, a w innych śruby dwustronne. Pompę głębinową montuję się najczęściej od 2 do 3 m nad rurą filtracyjną. Jej parametry dobiera się tak, aby w punkcie pracy w miejscu usytuowania zbiornika hydroforowego parametry wynosiły od 5 do 6 bar i wydajność minimum 50l/min. Pompę głębinową montuje się na lince ze stali nierdzewnej lub linie z tworzywa sztucznego. Przewód tłoczny wykonany jest najczęściej z niebieskiej rury PE o średnicy 32-40 mm. Na wyjściu z pompy zakłada się zawór zwrotny. Pompa sterowana jest za pomocą wyłącznika ciśnieniowego na zbiorniku hydroforowym. Tak powstałe zespoły pompowe odznaczają się zwartą konstrukcją oraz niezawodnością w działaniu. Montuje się je szybko i są tanie w eksploatacji. Dodatkowo, nie wymagają dużych rozmiarów otworu studziennego, ani żadnych innych budynków nadziemnych ponad studnią. Aby mieć gwarancję dobrze zamontowanej pompy głębinowej, należy wcześniej sprawdzić doświadczenie i opinie o firmy, którą wyjmiemy.

Zalety pomp głębinowych

Nowoczesne pompy głębinowe pracują w sposób automatyczny, tj. włączają się, jeśli w którymś z punktów czerpalnych nastąpi pobór wody i wyłączają – w momencie zaprzestania tego poboru. Za sterowanie pompą odbywa się za pomocą wyłącznika pływakowego. Sposobem zapobiegającym szybkiemu zużyciu pompy jest montaż zbiornika hydroforowego. Gromadzi on niewielki zapas wody i akumuluje ciśnienie. Dzięki niemu ogranicza się liczbę załączeń pompy, które następowałoby podczas każdorazowego odkręcenia kranu z wodą. W nowoczesnych pompach nie pojawiają się udary hydrauliczne, czy prądowe, ponieważ ich silniki charakteryzują się bardzo łagodnym startem. Ponadto, pompy posiadają wyłączniki ochronne, które chronią je przed różnego rodzaju zjawiskami elektrycznymi takimi jak nagła zmiana napięcia czy przepięcie. Nowoczesne pompy głębinowe są wytrzymałe na zużycie i cechuje je wysoka sprawność użytkowa. Coraz więcej pomp głębinowych jest wyposażona również w elementy chroniące pompę przed suchobiegiem. Jeśli pompa nie ma tego rodzaju zabezpieczenia warto w studni zainstalować czujnik poziomu wody.

wiercenie-studni-foto01

artykuł sponsorowany
foto: Wit-Wiert

06-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym: