REKLAMA
Szymon Stapiński Maria Janas

Pokonały setki kilometrów. Mistrzostwa w lotach gołębi pocztowych w Przysietnicy (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. 13 września br. w Przysietnicy z udziałem burmistrza Brzozowa Józefa Rzepki, sekretarz gminy dr Beaty Bodzioch-Kaznowskiej, miejscowych radnych RM Andrzeja Rzepki, Tomasza Rzepki i Marka Wacka oraz naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju UM Mariana Kuli odbyły się po raz pierwszy międzynarodowe mistrzostwa w lotach gołębi młodych. Organizatorem zawodów był Wspólny Gołębnik Bieszczady (WG Bieszczady).

To właśnie tu, pod opiekę Józefa Wani, miłośnicy gołębi pocztowych z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Holandii i Belgii oddają na wychowanie swoje ptaki.

W przysieckim gołębniku, gołębie dorastają i przygotowują się, aby zostać mistrzami w szybkości lotu i precyzji docierania do celu. Sprawdzianem nabytych umiejętności były zorganizowane mistrzostwa. Z uwagi na przewidywane złe warunki atmosferyczne, planowy termin (15.09) został przesunięty o dwa dni wcześniej. Na mistrzostwa gołębi pocztowych składało się 5 lotów konkursowych z: Brzeska (105 km), Krakowa (155 km), Jaworzna (205 km), Strzelec Opolskich (255 km) oraz Legnicy – FINAŁ (450 km). Loty konkursowe zostały poprzedzone lotami treningowymi z: Bliznego (5km), Jasienicy Rosielnej (10 km), Frysztaku (25 km), Brzostku (40 km) oraz Tuchowa (60 km).

Środowy lot finałowy 799 gołębi z Legnicy do Przysietnicy i pokonanie dystansu ok. 450 km zakończył się wielkim sukcesem. Ptaki zostały wypuszczone przy dobrej pogodzie o godzinie 7:00 w Legnicy przez Mieczysława Zjawina. Do Przysietnicy pierwsze gołębie przyleciały już tuż przed 12.30. Jednak o kolejności na mecie decydowało wejście do gołębnika, co rejestrowały kamery.

Konkurs oficjalnie został zakończony, gdy w gołębniku znalazło się 267 gołębi. Na dzień dzisiejszy wróciło 745 ptaków z 799, przy czym ich liczba cały czas się zwiększa, bo jeszcze dolatują.

Wyniki:

Lot finałowy Legnica:
1. Wasil Antoni – Czechy
2. Grzesik Daniele – Niemcy
3. Wieczorke Norbert – Polska

Najlepszy Lotnik – AS (o najwyższej liczbie punktów ze wszystkich lotów konkursowych):

1. Zgud Robert – Polska
2. Lewandowski Kazimierz – Polska
3. Szczoczarz Grzegorz – Polska

Najlepsza Drużyna:

1. Lutczyk Dominik – Polska
2. Detter Rudolf – Niemcy
3. Para Stanisław – Polska

Główną nagrodą za zajęcie I miejsc w poszczególnych kategoriach były dyplomy, puchary i kluczyki do nowego samochodu osobowego – Skoda Fabia Kombi. Pozostali zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody pieniężne. Gołębie, które pozostały po locie finałowym zostaną wystawione na aukcję internetową.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania osobom, które pomogły w przygotowaniach do tego wydarzenia. W szczególności wyrazy wdzięczności kierują do: burmistrza Brzozowa Józefa Rzepki, miejscowych radnych RM Andrzeja Rzepki, Tomasza Rzepki i Marka Wacka, prezesa Zarządu Głównego PZHGP Jana Kawalera, firm: GRAN-PIK za ufundowanie wyrobów cukierniczych, POLMARK oraz Marka Rzepki, Jana Majchera, Stanisława Pytlaka, Stanisława Górskiego, Marcina Rzepki oraz Maksymiliana Piecucha. Podziękowania także kierują do wszystkich osób koszujących gołębie. Organizatorzy zapewniają o kolejnej edycji mistrzostw, ze względu na duże zainteresowanie tym wydarzeniem i sprawną organizację! Do zobaczenia za rok!

np

Źródło: UM Brzozów

14-09-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.