REKLAMA
WUP

„Pejzaże osobiste” – spotkanie wspomnieniowe o Kazimierzu Michańczyku (ZDJĘCIA)

GRABOWNICA STARZEŃSKA / PODKARPACIE. W ubiegłą niedzielę w Domu Strażaka w Grabownicy Starzeńskiej odbyło się spotkanie wspomnieniowe o człowieku nietuzinkowym, mieszkańcu Grabownicy Starzeńskiej – Kazimierzu Michańczyku, połączone z promocją tomiku jego wierszy pt. Pejzaże osobiste.

Publikacja ukazała się w  20. rocznicę jego śmierci i została zilustrowana fotografiami Marcina Michańczyka – syna Kazimierza. To niezwykłe wydarzenie nie tylko dla Grabownicy, ale i całej społeczności brzozowskiej.

ym1

Kazimierz Michańczyk był pasjonatem górskich wędrówek, przewodnikiem turystycznym, działaczem społecznym, laureatem ogólnopolskich konkursów krasomówczych i nauczycielem polonistą – bardzo lubianym przez uczniów. Pejzaże osobiste Kazimierza Michańczyka to zbiór wierszy wyrażających zachwyt nad pięknem bieszczadzkiej przyrody. Utwory są przepełnione rozważaniami nad kształtem natury w przyszłości, dyskutuje w jednym z nich z Adamem Mickiewiczem. W publikacji nie brakuje też swawolnych fraszek poety. Z zaprezentowanych utworów wyłania się obraz człowieka niezwykle wrażliwego na piękno otaczającego nas świata, człowieka oczytanego, a jednocześnie potrafiącego zdystansować się do siebie i swoich słabości.
O nastrojową oprawę spotkania zadbali uczniowie ZS w Grabownicy oraz członkowie Grupy Dobra Myśl. Zaprezentowali oni montaż słowno-muzyczny z recytacją wierszy Kazimierza Michańczyka, piosenkami turystycznymi, w scenerii oddającej styl i charakter nieżyjącego już poety. Swój utwór zainspirowany twórczością Kazimierza Michańczyka zaprezentowała Danuta Czaja. Po części artystycznej zgromadzeni goście wciąż w nastrojowej scenerii, w blasku świec, przy dźwiękach gitary i lampce wina wspominali bohatera wieczoru.
gmina Brzozów
18-10-2016


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.