REKLAMA
WUP

O sesjach nadzwyczajnych w gminie Brzozów. Celowe działanie władz czy kampania wyborcza radnego?

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Radny Kazimierz Zajdel złożył na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzozowie Edwarda Sabika wniosek o przywrócenie prawidłowej jak mówi, praktyki zwoływania sesji w Brzozowie, jako sesji zwyczajnych. W 2017 roku w gminie odbyło się bowiem 5 sesji zwyczajnych i 10 nadzwyczajnych. Radny Zajdel upatruje w tym celowego działania władz, ograniczającego możliwość wypowiedzi mieszkańców i radnych na tematy spoza porządku obrad. Przewodniczący wyjaśnia, że zwoływanie sesji nadzwyczajnych wynika często z konieczności podejmowania ważnych dla mieszkańców decyzji w krótkim czasie. Zaznacza, że radni mają możliwość wypowiadania się w nieograniczonym zakresie podczas komisji. Ustalenia podjęte podczas tych posiedzeń determinują porządek obrad samej sesji. – Pan radny Zajdel ma parcie na szkło, a jego wniosek może mieć związek z kampanią wyborczą – ocenia radny Andrzej Rzepka.

Tomasz Sokołowski

Radny Kazimierz Zajdel domaga się od przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzozowie Edwarda Sabika przywrócenia praktyki zwoływania większej liczby sesji zwyczajnych kosztem dominujących w 2017 roku sesji nadzwyczajnych. Wylicza, że w ubiegłym roku odbyło się łącznie 5 sesji zwyczajnych i 10 nadzwyczajnych (dane potwierdza biuro rady). Radny upatruje w tym celowego działania władz. Podczas sesji nadzwyczajnej nie ma bowiem możliwości prowadzenia dyskusji na tematy spoza porządku obrad, nie przewiduje się również zezwalania na wystąpienia mieszkańców. W programie nie ma punktów dotyczących interpelacji, odpowiedzi na interpelacje oraz wolnych wniosków i zapytań.

Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w pobliskich samorządach. I tak w Sanoku, w 2017 roku odbyło się 14 sesji zwyczajnych i 4 nadzwyczajne. W Zagórzu 11 zwyczajnych i 1 nadzwyczajna, natomiast w Lesku 9 zwyczajnych i 6 nadzwyczajnych.

Warto zaznaczyć, że przepisy obligują przewodniczącego do zwoływania sesji w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał. Ustawa nie ogranicza liczby organizowanych sesji nadzwyczajnych. Decyduje o tym przewodniczący. Możliwość zwołania sesji ma również burmistrz oraz 1/4 ustawowego składu rady.

Przewodniczący Sabik wyjaśnia, że konieczność zwoływania sesji w trybie nadzwyczajnym wynika z pism, które często trafiają do urzędu i trzeba na nie szybko odpowiedzieć. Dotyczą one niezwykle ważnych dla mieszkańców całej gminy spraw, jak choćby pozyskiwanie dofinansowania do istotnych inwestycji.

Każdą sesję poprzedzają posiedzenia komisji. Zdaniem Edwarda Sabika to właśnie tam, każdy radny ma możliwość poruszania wszelkich interesujących go kwestii. Sporządzany jest protokół, który decyduje o formułowaniu porządku obrad sesji. Ponadto, przewodniczący zaznacza, że mieszkańcy biorą udział w sesjach nadzwyczajnych, zapraszane są media, za każdym razem obrady są rejestrowane.

1Podczas sesji nadzwyczajnych mieszkańcy mogą jedynie słuchać, nie mają możliwości zabierania głosu. Dlatego też nie biorą w nich udziału. Radni mogą wypowiadać się tylko na tematy zawarte w porządku obrad. To jest chore! – nie kryje zdenerwowania radny Kazimierz Zajdel i dodaje: – W 2018 r. były 2 sesje nadzwyczajne i z pokątnych wiadomości wynika, że marcowa także ma być nadzwyczajna.

2Postępujemy zgodnie z ustawą o samorządzie oraz ze statutem rady. Bardzo często zdarza się, że do urzędu wpływają pisma i ważne decyzje trzeba podejmować niemal natychmiast. W takich właśnie sytuacjach zwołuje się sesję nadzwyczajną. Zawsze obrady podczas sesji poprzedza posiedzenie komisji. Tam radni mogą zgłaszać wszelkie uwagi, pomysły i wnioski. Sporządzany jest protokół. Determinuje on porządek obrad sesji. Każdy radny ma możliwość zabrania głosu – wyjaśnia Edward Sabik, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzozowie. Zaznacza, że: – Każda sesja jest nagrywana, zapraszane są media, a mieszkańcy biorą w nich udział. Wniosek Pana Zajdla? Mogę tylko powiedzieć, że najwyraźniej zaczyna się kampania wyborcza. Inaczej nie można tego skomentować.

SSWszystko co wiąże się z sesjami powinno być jasne i transparentne. Uważam, że zwoływanie sesji nadzwyczajnych kosztem zwyczajnych to celowe zagrywki. Automatycznie blokowana jest możliwość wypowiadania się radnych na tematy inne niż te uwzględnione w porządku obrad. Jest to porażka tej władzy. Nie mówię już o sytuacjach, w których materiały dotyczące bardzo ważnych uchwał radni otrzymują tuż przed sesją – zżyma się Szymon Stapiński, radny Rady Miejskiej w Brzozowie.

3Sprawy pilne wymagają szybkiego zwołania sesji. Niekiedy nie ma czasu na organizowanie sesji zwyczajnej, ponieważ do urzędu wpływają ważne dokumenty, a odpowiedź na nie nie cierpi zwłoki – mówi Andrzej Rzepka, radny Rady Miejskiej w Brzozowie i dodaje: – Widać, że Pan radny Zajdel ma parcie na szkło, a jego wniosek może mieć związek z kampanią wyborczą. Posiedzenia komisji to miejsce do rozwiązywania problemów. W ich trakcie można wypowiadać się na każdy temat, wyjaśniać wszelkie sprawy, wnioskować o podjęcie oczekiwanych działań. No, ale przecież nie ma tam telewizyjnych kamer…

Jak udało nam się dowiedzieć, kolejna sesja będzie procedowana w trybie zwyczajnym. Zaplanowano ją na 20 marca na godzinę 12:00. Pięć dni wcześniej posiedzenie połączonych komisji.

Poniżej pismo radnego Kazimierza Zajdla złożone na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzozowie.

2źródło: materiały nadesłane

28Prezydium Rady Miejskiej w Brzozowie. Od lewej: Kazimierz Tympalski – wiceprzewodniczący, Edward Sabik – przewodniczący oraz Krzysztof Kosztyła – wiceprzewodniczący

Zgodnie z art. 20. Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym „rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał”.

źródło: Red., materiały nadesłane

08-03-2018


Komentarze wyróznione:
(zarejestrowanych czytelników)

Ewa Jarosz2018-03-26 22:00:02
0 0
Szanowni Państwo czepiacie się Pana Zajdla który jako jedyny na ostatniej sesji składał wnioski inni radni wysluchiwali ale prodlemow nie widzieli albo w kieszeni burmistrza byli poza tym jak ktos już tu madrze napisał chcieliście takiego burmistrza ktory dziala na wszystko tylko nie z korzyścią dla tych co od lat pomocy potrzebuja to macie a jak ktos walczy o dobro ludzi to go trzeba zgnoic
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

obserwator2018-03-08 13:53:13
0 0
Czas najwyższy skończyć z patalogią i kombinacja
Stapiński Szymon 2018-03-08 14:21:00
0 0
Drodzy Państwo chciałbym uzupełnić wypowiedź odnośnie sesji nadzwyczajnych ważne sprawy finansowe dla gminy tj wyemitowanie dodatkowych 4 milionów złotych w obligacjach jak i zaciągnięcie kredytu długoterminowego w wysokości 4 milionów złotych odbyły się na sesjach nadzwyczajnych. Obligacje sesja nadzwyczajna 19.06.2017r. Kredyt długoterminowy sesja nadzwyczajna materiały dostarczone chwile przed sesją!! nikt nie jest w stanie stwierdzić czy inwestycje są trafne w tak krótkim czasie, bez wizji lokalnej itp. Dodatkowo opinia publiczna wprowadzona jest w błąd poprzez wizualizację zdjęciową oczywiście z innego głosowania jakoby rada była jednogłośna w tych sprawach. Co do tych ważnych pism o których radni nie są informowani to powiem krótko w innych gminach tego procederu w tak dłużej liczbie nie ma, jak widać gmina Brzozów ma w tym względzie precedens. Teraz pewnie będą podnosiły się głosy, że parcie na szkło kampania albo że radni z opozycji nie rozumieją i trzeba im wytłumaczyć. Każda obrona jest dobra byle odwieść od tematu przewodniego Pozdrawiam Stapiński Szymon
obserwator2018-03-08 15:53:06
0 0
Młody jestes i bardzo ambitny człowiek i nie chcesz im się dać , ale najważniejsza głowa to radny Pan Andrzej Rzepka mający największe korzyści i jeszcze kilku radnych uwikłanych z władzami. Czas najwyższy publicznie mieszkańcom przekazac . Najlepiej było by w programie telewizyjnym Rzezów lub ogólnopolskim Z powazaniem i do roboty , nie daj się kupić tylko działaj
mieszkaniec2018-03-08 19:22:26
0 0
Pan radny Andrzej Rzepka jest prawie codziennym bywalcem i może dyktuje co ma sie robić . ile razy jestem w Gminie to zawsze jest - chyba za marne 1120 zł nie byłby codziennie , jak inni , czy doradza , czy broni, czy taki wielki społecznik - coś w tym temacie. Szkoda , że nie przewodniczacy Rady Gminy.
GPS2018-03-09 07:48:25
0 0
Tylko program ALARM może pomoże !
babajaga2018-03-09 09:49:07
0 0
i zaczęło się !!!!! ..... ruszyła kampania wyborcza i obrzucanie błotem. To jest obrzydliwe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kazimierz Zajdel2018-03-09 10:19:04
0 0
Drodzy Państwo. Muszę odnieść się do poszczególnych wypowiedzi władz gminnych , gdyż twierdzenie że jest to moja rozpoczęta kampania wyborcza jest nieprawdziwe. Muszę powiedzieć że moją kampanię/ anty kampanię / rozpoczęli Panowie już w 2015 r. Moje zastrzeżenia zawsze były poddane krytyce Burmistrza i nie tylko oraz osób trzymających władzę tj. 13 radnych skupionych jako Klub Radnych Burmistrza Rzepki. Nikt rozsądny nie przemilczy tego że Gmina Brzozów jest w gronie najbogatszych gmin w województwie /dochód własny w/g GUS w 2015 r. to 32 mln zł. . W ocenach panujących w województwie w tej gminie są przejadane pieniądze. Nie potrafiliśmy korzystać z różnego rodzaju wsparcia finansowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 oraz Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Program Gminy Na 2018 r. To jest faktycznie oferta wyborcza.I tutaj obawy mogą mieć mieszkańcy ul. Krętej w Brzozowie. Dlatego apeluję do mieszkańców poszczególnych miejscowości wspomagajcie pracę radnych poprzez uczestnictwo w sesjach zwyczajnych , o które walczę. Że walka z tą władzą , która nadmiernie zadłużyła gminę jest ciężka możecie to zobaczyć na mojej stronie www.grabownica.wordpress.com . Nie możemy dopuścić do tego aby nasze dzieci, wnuki i prawnuki odpowiadały za bezsensowną politykę tych ludzi, gdzie najważniejszym jest klepanie się po plecach. Ponadto muszę dodać że wszystkie moje zastrzeżenia były uzgadniane z moim radcą prawnym << Prof.nadz. Wojciechem Maciejko>>
Ediad 2018-03-09 12:56:17
0 1
Nie wiem kto o zdrowych zmysłach moze atakować Pana Zajdla w momencie gdy ten składa wniosek, którego pozytywna "realizacja" jest w interesie każdego z nas w sytuacji gdzie "ludzie ukladu" ewidentnie nie dbają o zdanie mieszkańców- swoich wyborców. Od dłuższego czasu jesteśmy pomijani, ponizani i traktowani jak gorszy sort. W momencie gdy Pan Zajdel robi coś dla mieszkańców jako radny, który nie jest wmieszany w ratuszowy układ jest atakowany i pomawiany o rozpoczęcie kampanii. Panie Rzepka- pańskie słowa jakoby Pan Kazimierz miał parcie na szkło są bezzasadne. Pan Zajdel co najwyżej ma parcie na dobro mieszkańców i gminy, której czuje się częścią i traktuje ja jako dobro wspólne. To jest poprostu patriota, patriota lokalny.
obserwator2018-03-09 15:30:00
0 0
Panie zajdel ma Pan naprawdę rację , czas aby z kłamstwem i nadużyciem władzy oraz radnymi z Gminy Brzozów , skończyć w chwili obecnej najlepszy byłby audyt tak jak to zrobiono w szpitalu, a wtedy otworzą oczy mieszkańcy Gminy
do Obserwatora2018-03-09 19:06:57
0 0
Był audyt w szpitalu. Był. Tylko co z tego audytu wynika, oprócz wniosków audytorów? Czy są wdrażane? Czy były redukcje niepotrzebnych (wg audytorów) etatów? Proszę o odpowiedzi.
mieszkaniec2018-03-10 07:35:58
0 0
Zapjenci to ytajcie się Pana Kozika , bo po audycie i zaległościach 5 mln składek do ZUS cisza, a jeszcze dostają złote krzyże .Menadżerowie sobie dobrze radzą i siedzą cicho. Pacjenci to tylko zdobycz kasy z NFZ , a efekty sa różne . Jeszcze władze składają się na czepki, to obowiązek szpitala.
odpowiedz2018-03-10 09:18:17
0 0
Panie Zajdel jak wykorzystywane są pieniadze unijne to swiadczy termomodernizacja budynku Urzędu Miasta . Tablicza na ogrodzeniu , które stoi prawie 10 miesiecy , prace miały być dokończone do 16 pazdziernika 2017 , a juz mamy 2018 rok i końca nie widać. Powinien Pan zając się jako radny , kto odpowiedzialny za jego realizację , gdzie nadzór inwestorski i za co odpowiada , dlaczego tak długo trwa i czy Gmina nie będzie zwracać pieniędzy . Proszę Pana , aby na najbliższej sesji poruszył ten temat- ponieważ jest to całkowita konpromitacja nadzorujących ten projekt.
Zatrzymać prywatę2018-03-13 10:09:53
0 0
Rada Miejska w Brzozowie , z małymi wyjątkami utworzyła coś w rodzaju prywatnej republiki za publiczne pieniądze. Dopóki członkowie rodzin radnych , czy burmistrza są zatrudnieni w urzędzie i instytucjach im podległych , nie można tego tworu nazwać inaczej jak republiką kolesi.Robią więc wszystko , co uniemożliwia publiczną krytykę, łącznie z tymi ich sesjami nadzwyczajnymi. Wyprzedany majątek , który był własnością wszystkich podatników , podatki i opłaty lokalne "z górnej półki" , zadłużenie następnych pokoleń ,przerost administracyjny. Ile jeszcze można szkodzić?
doktorek2018-03-13 17:35:37
0 0
panie Szymonie S.z chciałbym zobaczyc pana jako kandydata na burmistrza brzozowa mysle ze miałby pan bardzo duze poparcie.pozdrawiam
do radnych oraz innych !!!2018-03-14 09:04:10
0 0
CZY W BRZOZOWIE ISTNIEJE OCHRONA ŚRODOWISKA ??? MOŻE KTÓRYŚ Z RADNYCH LUB URZĘDNIKÓW ODPOWIEDZIALNYCH ZA OCHRONĘ ŚRODOWISKA PÓJDZIE WIECZOREM NA SPACER BEZ MASKI !!! TO JAKI SMRÓD JEST WIECZOREM TO PRZEKRACZA CHYBA WSZELKIE NORMY !!! (radni oraz urzędnicy biorą wynagrodzenie za swoja pracę) NIECH ODPOWIEDZĄ MIESZKAŃCOM JAKIE KROKI ZOSTAŁY PODJĘTE W UB SEZONIE ZIMOWYM ORAZ W BIEŻĄCYM BY ZLIKWIDOWAĆ TEN SMRÓD ??? to co puszczają ludzie w powietrze wraca, potem - jest w wodzie, ziemi, jedzeniu....a potem są RAKI !!!
\"brzozowianka\"2018-03-14 16:31:29
0 1
Narodzie brzozowski narodzie nie narzekaj na wszystko bo to twoja wina i twoich wyborów leciałeś do urnów jak pszczoła do ula słuchałeś obietnic i myślałeś ze ci się niebo otworzy a teraz masz "nadzwyczajnych radnych bezradnych musz...ów trzech "nadzwyczajne podatki, śmieci , wodę i smród. Więc leć brzozowski narodzie leć do następnych wyborów i wybieraj wszystko co "nadzwyczajne" i znowu narzekaj że ci źle.I tak dookoła, jak na karuzeli.Jest dobrze będzie git dalej będą wciskać kit.
Ola2018-03-14 16:58:04
0 0
Dlaczego Radni Rada Społeczna Szpitala nie reaguje odnośnie długu Szpitala dług rośnie czekają na Wybory następcy niech się martwią NIE płacone ZUSy Pozywa się lekarzy sanitariuszy pielęgniarki do Sądu Pracy o wzbogacenie się kosztem Szpitala Dyrektor ponosi dodatkowe koszty a sprawę przegrywa Wyrok Ostateczny
obserwator2018-03-15 14:50:01
0 0
Przecież powinny pracować same komisje , a nie pod nadzorem i doradców - burmistrza i z-ców . Coś strasznego
Brzozowiak2018-03-17 08:09:44
0 0
Wyborcy z Brzozowa przestańmy dyskutować tylko idź my jak najliczniej do urn i odsuńmy obecne władze miasta i wybierzmy ludzi godnych zaufania!
aci i kolesiekoleś2018-03-17 11:57:54
0 0
, Panie Szymonie do działania niej daj się Pan żadnym naciskom, ludzie dość mają . Pomomo kredytów Gmina nie ma na nic pieniędzy, wszystko przejadają biurokraci i kolesie
odpowiedz2018-03-17 17:27:34
0 0
Tak wygląda nadzór starostwa nad szpitalem, tyle przyznanych nagród dla menadżera , za wspaniałe wyniki - wypowiadali sie że to cos wspaniałego , że wszyscy się dorobili tylko chyba nie" rzadzący" oraz Pani z fundacji serc Ania - odpowiedz dla Oli