REKLAMA

O bezpieczeństwie i produktach regionalnym na spotkaniu powiatowych gospodyń (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. „Czad i ogień. Obudź czujność”, wykład pod takim tytułem wygłosił st. kpt. Bogdan Biedka – Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie podczas pierwszego w tym roku spotkania Powiatowej Rady Kobiet Kół Gospodyń Wiejskich w Brzozowie.

kgw2Poruszył między innymi wątek tlenku węgla, powszechnie znanego pod nazwą czadu.

– Co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po kłębach dymu, a to całkowita nieprawda. Czadu bowiem nie widać, nie słychać i nie czuć. Jest bezwonnym gazem, bezbarwnym, wypełniającym naszą przestrzeń. Powstaje przy niepełnym spalaniu materiałów palnych. Proces ten zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze – poinformował zebranych B. Biedka.

Omówił on miejsca najczęstszego powstawania czadu w mieszkaniach, objawy zatrucia oraz sposób postępowania w przypadku ich wystąpienia.

Żeby uniknąć powstawania czadu musimy zachować pewne zasady bezpieczeństwa. W pomieszczeniach, gdzie znajdują się piecyki gazowe muszą być drożne kratki wentylacyjne, nawiewy w oknach oraz otwory w drzwiach – apelował st. kpt. B. Biedka.

Zaprezentował ponadto zastosowanie oraz montaż czujnika tlenku węgla. Warto zaopatrzyć się w ten sprzęt, ponieważ wykrywa stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu i poprzez sygnalizację dźwiękową alarmuje o zagrożeniu, ratując człowiekowi życie. Uczestnicy mieli okazję zapoznania się z rodzajami gaśnic domowych, dzięki którym można szybko i skutecznie ugasić pożar we wnętrzu. St. kpt. Bogdan Biedka przybliżył zebranym także zasady zapobiegania pożaru sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych, a w razie jego wystąpienia zasady bezpiecznego postępowania podczas akcji gaśniczej.

Drugim tematem posiedzenia Powiatowej Rady Kobiet było omówienie wymagań klasyfikacyjnych dotyczących wpisania na listę produktów tradycyjnych i regionalnych. Przedstawiła je w swoim wystąpieniu Dorota Jamrozy – Kierownik Oddziału Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości z Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

kgw3

Dzięki paniom z KGW mamy w naszym województwie bardzo dużo produktów tradycyjnych wpisanych na listę. Chcemy pokazać piękny powiat brzozowski, który dzięki waszej pracowitości rozwija się i kwitnie. Mamy piękne domy, obejścia i zdrową żywność. To wy przekazujecie z pokolenia na pokolenie kulinarne talenty. Coraz więcej klientów szuka takiej żywności. Są to świeże, naturalne warzywa i owoce, domowy chleb z pieca opalanego drewnem, wędliny, dżemy i soki z „prawdziwych” owoców, przetwory zbożowe prosto z gospodarstwa oparte na tradycyjnych recepturach. Zachęcam, abyście uczestniczyły w naszych przedsięwzięciach organizowanych przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. W różnych imprezach, konkursach, kiermaszach umożliwiającym kobietom prezentowanie produktów z własnego gospodarstwa. Wpisując produkt tradycyjny i regionalny na listę będziecie mogły go sprzedawać. Wspieramy osoby działające w stowarzyszeniach, które wytwarzają produkty tradycyjne o wysokiej jakości.

– Zachęcamy jednocześnie do korzystania z różnych form dofinansowania – poinformowała zebranych D. Jamrozy.

kgw4

Na listę produktów tradycyjnych mogą zostać wpisane: produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe. Podkarpackie produkty są promowane na licznych targach, kiermaszach i wystawach w kraju i poza jego granicami. Bogactwo produktów i przetworów rolnych stanowi istotny element przyciągający turystów, dając tym samym możliwość rozwoju turystyki wiejskiej. Dorota Jamrozy zachęcała członkinie KGW do współpracy oraz zapraszała również na spotkania organizowane przez Urząd Marszałkowski w bieżącym roku.

W imieniu Zarządu Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Edward Sowa – Sekretarz Rady Regionalnego Związku wraz z Aleksandrą Ekiert – Przewodniczącą Powiatowej Rady KGW wręczyli Bogusławie Pilch z Domaradza i Jadwidze Kraczkowskiej z Krzywego zaległe ordery „Serca Matkom Wsi” nadane z okazji 150-lecia KGW na Ziemiach Polskich.

szerszenPodczas spotkania głos zabrała Ewa Szerszeń – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Starostwa Powiatowego w Brzozowie. Przekazała uczestnikom informację dotyczącą udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu brzozowskiego.Justyna Kopera – Kierownik Biura Stowarzyszenia LGD „Ziemia Brzozowska” powiadomiła członkinie z KGW o zbliżających się naborach w kierunku przedsiębiorczości oraz na infrastrukturę gminną, a także przedstawiła możliwości pozyskiwania środków na rozwój działalności gospodarczej.

koperaW posiedzeniu wzięli udział również: Dominika Skoczylas – Departament Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Magdalena Ignasiewicz i Jerzy Łukaszyk – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Brzozowie oraz przedstawicielki z KGW z terenu powiatu brzozowskiego.

23-01-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.