REKLAMA
PGE aPBS
REKLAMA

INTERWENCJA: ,,Codziennie boję się, czy moje dziecko wróci bezpiecznie do domu”. Kiedy w Humniskach wybudują chodnik? (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. Przedstawiciele społeczności sołectwa Humniska Skrzyżowanie interweniują. Ich niepokój budzi brak chodnika od przystanku komunikacyjnego w kierunku miejscowości Górki.

– Codziennie boję się, czy moje dziecko wróci bezpiecznie do domu. Droga przez Humniska Skrzyżowanie jest wąska, pobocze nie jest wystarczające aby dzieci mogły bezpiecznie chodzić i wracać ze szkoły. Jeździ tędy bardzo dużo samochodów, również ciężarowych. Ten odcinek drogi jest moim zdanie również niebezpieczny dla dorosłych, którzy poruszają się pieszo. Gdzie są osoby, które wybraliśmy aby nas reprezentowały i załatwiały ważne dla mieszkańców sprawy? – pyta nasz Czytelnik

DSC_0278

O budowę chodnika w sołectwie Humniska Skrzyżowanie zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Brzozowie.

– Sprawa budowy chodnika w sołectwie Humniska Skrzyżowanie dotyczy wykonania chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 887. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w odniesieniu do dróg wojewódzkich zadania w zakresie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg wojewódzkich w tym budowa chodników finansowane są przez samorząd województwa.Właściwy terytorialnie samorząd gminny może udzielić pomocy w realizacji zadania publicznego innej jednostce samorządu, po wcześniejszym określeniu szczegółowych warunków udzielenia pomocy finansowej, jednakże nie ma obowiązku (nie jest uzależniony) współfinansować budowy chodnika, gdyż to zadanie inwestycyjne znajduje się w katalogu zadań zleconych przez ustawodawcę samorządowi województwa. Mimo powyższego, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców, Gmina Brzozów podjęła działania zmierzające do przyspieszenia realizacji tegoż zadania. W bieżącym roku opracowano dokumentację techniczną budowy chodnika, której koszt w wysokości 45.510 PLN w 100% sfinansowała gmina Brzozów ze środków własnych. Dokumentacja techniczna obejmuje budowę chodnika na odcinku 1+233 – 1+900 (strona prawa) w miejscowości Humniska. Koszt zadania, zgodnie z kosztorysem inwestorskim wynosi 1 163 891,61 PLN. Mając na uwadze jak najszybszą realizację zadania, w dniu 31.10.2017 r. Gmina Brzozów złożyła do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wniosek, w którym deklarowała udzielenie pomocy finansowej na realizację przedmiotowej inwestycji w 2018 r. Z uwagi na zalecenia Zarządu Województwa, który określił na 2018 r. limit wysokości finansowania jednego zadania inwestycyjnego ze środków samorządu województwa na 170 000 zł (co stanowi 60 % kosztów zadania), we wniosku dot. budowy chodnika w miejscowości Humniska w 2018 r., Gmina Brzozów zadeklarowała pomoc finansową (dofinansowanie) do realizacji tego zadania w wysokości 40% kosztów, co pozwoli na realizację I etapu robót tj. budowy chodnika w Humniskach na odcinku 1+785 – 1+900. Aktualnie Gmina Brzozów oczekuje na decyzję samorządu województwa dot. przystąpienia do realizacji przedmiotowego zadania w 2018 r. – wyjaśnia Stanisław Pilszak, zastępca burmistrza Brzozowa

red.

 

06-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.