REKLAMA

Czy usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym jest bezpieczne?

Zmarszczki pojawiają się na twarzy każdej dorosłej osoby. Coraz więcej osób sięga po rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej aby wyeliminować ten aspekt procesu starzenia. Jednak jedne z kluczowych pytań, zadawanych przed przystąpieniem do zabiegi, dotyczą bezpieczeństwa stosowania substancji do wygładzania zmarszczek.

Zmarszczki są to pojawiające się wraz z wiekiem deformacje skóry twarzy. Pierwsze mogą pojawiać się nawet tuż po 25 roku życia. Najczęściej powstającymi zmarszczkami są zmarszczki mimiczne. U osób starszych powstanie zmarszczek jest wynikiem znacznego spadku produkcji naturalnego kwasu hialuronowego, kolagenu oraz elastyny w skórze. Staje się ona wówczas mało elastyczna, a do tego cienka, wysuszona i pomarszczona. Poza czynnikami wewnętrznymi, na proces powstawania zmarszczek wpływają także: promieniowanie słoneczne, tryb życia, odżywianie oraz poziom stresu i używki.

Najlepszym sposobem na usuwanie zmarszczek, jaki oferuje obecnie medycyna estetyczna są serie iniekcji preparatami (tzw. wypełniaczami), które bezpiecznie je wypełniają. Wypełniacze są substancjami wstrzykiwanymi w określonej objętości pod skórę, które poprzez unoszenie jej powierzchniowych warstw powodują wypełnienie ubytków – zmarszczek. Można ich także stosować w celu korekcji kształtu poszczególnych okolic twarzy. Jednym z takich wypełniaczy powszechnie stosowanych jest kwas hialuronowy HA (z ang hialuronic acid).

Czy stosowanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne?
Implanty skórne, nazywane wypełniaczami, pozwalają na wypełnienie przestrzeni w tkankach. Jednak czy są one w pełni bezpieczne? Czy można spokojnie stosować preparaty kwasu hialuronowego?

Wypełniacze, w tym również kwas hialuronowy, można aplikować w obrębie skóry, w celu uzupełnienia poziomu kolagenu oraz substancji podporowych. W wyniku procesu starzenia się skóry oraz działania różnych czynników, tkanki twarzy ulegają „przerzedzeniu”, co z kolei warunkuje powstanie fałdów, zmarszczek, a także wiotkich partii skóry. Zastosowanie preparatu zawierającego kwas hialuronowy pozwala wygładzić zmarszczki oraz zlikwidować fałdy skórne. Na chwilę obecną kwas hialuronowy jest najbezpieczniejszą substancją stosowaną do wypełniania zmarszczek.

 

Kwas hialuronowy jest substancją występującą naturalnie w organizmie ludzkim. Odpowiada ona za magazynowanie wody, nawilżanie oraz poprawę sprężystość i elastyczność skóry. Wraz z upływającym wiekiem w naszym organizmie znacznie zmniejsza się jego wytwarzanie. Dlatego stosowanie preparatów z HA jest w pełni bezpieczne – organizm w pełni go toleruje, a kuracje są wysoce skuteczne.

Kwas hialuronowy, który stosuje się do wygładzania zmarszczek ma postać krystalicznego, plastycznego żelu. Działając od wewnątrz, poprawia on gęstość, nawilżenie oraz elastyczność skóry. Jego działanie objętościowe powoduje spłycenie zmarszczek. Preparat ponadto poza działaniem wypełniającym daje efekt stymulacji skóry, pobudzając ją do regeneracji. Dzięki temu po wchłonięciu się, zmarszczki są płytsze. Preparaty, które zawierają kwas hialuronowy, poprzez wstrzyknięcie do skóry, skutecznie uzupełniają niedobór naturalnego HA. Skóra staje się nawilżona, zmarszczki wypełnione, a w dodatku następuje pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Należy pamiętać również, że kwas hialuronowy charakteryzuje się doskonałą tolerancją, całkowicie integruje się on z tkankami skóry. Tak więc nie ma mowy tutaj o negatywnym działaniu preparatów zawierających kwas hialuronowy, a efekty nimi uzyskiwane są natychmiastowe i wyglądają bardzo naturalnie.

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, który nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych czy odczynów zapalnych. Należy on do nielicznych substancji, które naturalnie i w niezmienionej postaci występują niemalże we wszystkich rodzajach tkanek w ludzkim organizmie. Podany więc w czasie zabiegu kwas hialuronowy w pełni integruje się ze skórą pacjenta. Co ważne w żadnej mierze nie zakłóca on jej naturalnych funkcji i przede wszystkim umożliwia naturalny i swobodny przepływ substancji odżywczych. Wraz z upływem czasu po zabiegu kwas HA ulega powolnej degradacji na drodze naturalnego metabolizmu.

Dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki Triclinium wyjaśnia, że należy również zwrócić uwagę na stężenie HA, który ma zostać podany w czasie zabiegu. Niekiedy podaje się go w różnych stężeniach, które dobiera się w zależności od części twarzy poddawanej zabiegowi oraz efektu jaki pacjent chce uzyskać. W obecnie stosowanych preparatach służących do wygładzaniu zmarszczek kwas hialuronowy może zostać otrzymany na drodze procesów biotechnologicznych, indywidualnie dla potrzeb każdego pacjenta, dzięki czemu nie jest on narażony na żadne powikłania czy wspomniane już reakcje alergiczne.

Kwas hialuronowy, który zawarty jest w preparatach używanych do wygładzania niedoskonałości, jest więc maksymalnie bezpieczny, efekty jego zastosowania są widoczne natychmiast i utrzymują się od 6 do około 8 miesięcy. Dzięki wysokiej skuteczności, a także bezpieczeństwu zabiegi te wykonuje się równie często, co redukcje zmarszczek przy użyciu botoksu i są one bardzo popularne wśród pacjentek.

22-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: