REKLAMA
WUP

Czy inwestorzy są zainteresowani podstrefą ekonomiczną w Brzozowie? ,,Rozmowy toczą się z lokalnymi przedsiębiorcami i inwestorami zewnętrznymi” (ZDJĘCIE)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Brzozowska podstrefa ekonomiczna zyskuje na atrakcyjności wśród przedsiębiorców. Tereny inwestycyjne budzą zainteresowanie firm lokalnych i zewnętrznych. Na ten moment najistotniejszymi uwarunkowaniami kolejnych etapów negocjacji z inwestorami są  terminy ukazania się znowelizowanej ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz rozporządzenia wprowadzającego normy kierowania jednostkami gospodarczymi w strefach. 

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz. U z dnia 29 grudnia 2016 r., poz. 2240) rozszerzono obszar mieleckiej strefy, tworząc m.in. Podstrefę Brzozów. Obręb 0001, składający się z terenów inwestycyjnych   zlokalizowanych w trzech kompleksach o łącznej powierzchni ponad 15 ha (zdj. w zał.) Tereny te znajdują się w strefie obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Brzozów 9” i są przeznaczone na rozwój przemysłu i usług.

Przedsiębiorcy są zainteresowani podstrefą ekonomiczną

10670218_918709854824272_123887505822156644_n

Dariusz Kamiński, zastępca burmistrza Brzozowa (archiwum własne)

– Brzozowska podstrefa ekonomiczna to bez żadnych wątpliwości teren atrakcyjny dla inwestorów zarówno zewnętrznych, jak i lokalnych przedsiębiorców. W skład podstrefy wchodzą grunty  scalone w trzech kompleksach o zróżnicowanych areałach i są przedmiotem odrębnych ofert inwestycyjnych. Zainteresowanie terenami inwestycyjnymi leżącymi w podstrefie wyrażają zarówno firmy lokalne, jak i zewnętrzni inwestorzy.  Dotychczas rozmowy toczą się z czterema lokalnymi przedsiębiorcami oraz dwoma inwestorami zewnętrznymi. Z oczywistych powodów nie podaję danych potencjalnych inwestorów. Rozmowy będą bardziej konkretne i wiążące, kiedy ukaże się znowelizowana Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych oraz rozporządzenie regulujące istotne aspekty przystąpienia i funkcjonowania przedsiębiorstw w strefach – informuje Dariusz Kamiński, zastępca burmistrza Brzozowa

W ostatnim czasie został odnotowany spadek bezrobocia w powiecie brzozowskim, jednak odsetek osób pozostających bez pracy nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Podstrefa ekonomiczna otwiera możliwości pozyskania przedsiębiorców, m.in. dzięki uzyskaniu ulg podatkowych dla jednostek gospodarczych pozostających w strefie. Rozwój przemysłu i usług w Brzozowie zapewni utworzenie nowych miejsc pracy.

podstrefa SSE Euro Park Mielec w Brzozowie

– Ocena realnych szans rozwoju gospodarczego Brzozowa uzależniona jest od kilku istotnych czynników. Te zewnętrzne wiążą się naturalnie z ogólną sytuacja gospodarczą kraju i tworzeniem  przez rząd preferencyjnych warunków dla inwestorów na obszarach Polski Wschodniej, a szczególnie Podkarpacia. Mam na myśli zapowiadane już przez wicepremiera Morawieckiego szczególne zmiany w ramach wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Ważne zatem będą regulacje systemowe i ustawowe. Zasadniczą i wyznaczającą perspektywy dla inwestorów kwestią jest budowa drogi ekspresowej S19, będącej częścią trasy via Carpatia. Co do aspektów wewnętrznych – uważam, że lokalny rozwój przedsiębiorczości uzależniony będzie od naszych działań w obszarze ulg podatkowych dla firm oferujących tworzenie nowych miejsc pracy, rozwoju okołobiznesowych podmiotów pozarządowych  wspierających przedsiębiorców oraz poważnych zmian w szkolnictwie zawodowym ukierunkowanych na kształcenie specjalistów na potrzeby lokalnego rynku pracy – wyjaśnia Dariusz Kamiński, zastępca burmistrza Brzozowa

Podstrefa ekonomiczna w Brzozowie czeka na inwestorów

Gospodarczy rozwój miasta Brzozowa jest jednym z głównych celów brzozowskiego samorządu. Podstrefa ekonomiczna jest zatem kluczowym elementem tego procesu.

– Podstrefa w Brzozowie jest przygotowana dla inwestorów, ponieważ w tym roku teren został zniwelowany, mamy już istotne i wiążące  ustalenia co do kwestii logistycznych oraz dostęp do mediów. O pełnym przygotowaniu na dzisiaj mówić nie możemy, gdyż rozważamy kwestie konsolidacji wszystkich trzech kompleksów  z możliwością włączenia nowych gruntów, co pozwoliłoby stworzyć atrakcyjny w sensie powierzchniowym teren inwestycyjny. Po drugie – czekamy na zapisy ustawowe, które mogą być ważne zarówno dla zarządzającego, jak i dla nas, jako właściciela terenów inwestycyjnych pod kątem planowania i budowania oferty. Po trzecie – zamierzamy wraz z nowym rokiem wprowadzić ulgi dla przedsiębiorców chcących inwestować w  podstrefie – zapewnia Dariusz Kamiński, zastępca burmistrza Brzozowa

red.

24-11-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.