REKLAMA
Strony WWW Sanok

Ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-17” (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Na terenie całego kraju odbyły się wczoraj ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-17”. Ponad 90 osób, planowanych jako uzupełnienie kadr policyjnych na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, ćwiczyło mobilizację w garnizonie podkarpackim.

Ćwiczenia przeprowadzono w pięciu komendach powiatowych, do których powołano rezerwistów wyznaczonych przez wojskowe komendy uzupełnień. Przez cały dzień rezerwiści uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych, nabywając wiedzę policyjną dotyczącą m.in. użycia i obsługi broni palnej, technik interwencji, czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Punktualnie o godz. 7 rano w komendach powiatowych Policji w Jarosławiu, Dębicy, Łańcucie, Lesku i Lubaczowie rozpoczęły się ćwiczenia obronne „EGIDA-17”. Na Podkarpaciu w ćwiczeniach brało udział 98 rezerwistów. To praktyczna weryfikacja tego, jak działa system powoływania rezerw, bowiem Policja obok wojska jest drugą co do wielkości formacją dysponującą takimi siłami. Całość koordynuje Główny Sztab Komendy Głównej Policji.

Głównym założeniem ćwiczenia jest praktyczne sprawdzenie mechanizmów i procedur powoływania rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji. Uczestnicy ćwiczenia poznali zadania, obowiązki i uprawnienia osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostce organizacyjnej Policji przewidzianej do militaryzacji. Zostali także zapoznani z zakresem przydzielonych zadań służbowych, podstawami prawnymi związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby, podstawami prawnymi, warunkami, zasadami i przypadkami stosowania środków przymusu bezpośredniego, zasadami prowadzenia ochrony obiektów, a także przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w Policji. Poznawali także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ratowaniu zdrowia i życia poszkodowanych.

Ćwiczenia realizowane są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Odbywają się na terenie 82 jednostek policji szczebla powiatowego (miejskiego/rejonowego). Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach programu pozamilitarnych przygotowań obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2017 – 2026.

ŹRÓDŁO: Podkarpacka Policja

19-09-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.