Ciężka sytuacja szpitala w Brzozowie. Audyt ujawnił bolesną prawdę (FILM, ZDJĘCIA)

|

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Na koniec roku szpital w Brzozowie zanotował 18 mln zł wymagalnych należności. Dlatego Rada Powiatu Brzozowskiego podjęła uchwały w sprawie zabezpieczenia kredytów dla Szpitala Specjalistycznego Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie.
Dorota Mękarska

Szpital w Brzozowie do 2015 roku, w przeciwieństwie do ościennych powiatowych lecznic radził sobie całkiem dobrze. Oczywiście, tak jak wszędzie, zarządzanie szpitalem było drogą przez mękę, ale widmo komornika było dość odległe. Sytuacja zmieniła się, gdy wprowadzono tzw. pakiet onkologiczny, czyli aktów prawnych, które miały doprowadzić do skrócenie kolejek, wdrożenie szybkiej ścieżki diagnostycznej oraz zniesienia limitów w finansowaniu świadczeń onkologicznych. W praktyce okazało się jednak, że żaden z tych warunków nie został osiągnięty, zamiast tego doszło do nieoszacowania procedur, na czym dobrze wyszedł tylko Narodowy Fundusz Zdrowia. Na pewno nie zaś pacjenci i szpitale.

W przypadku szpitala brzozowskiego miało to bardzo poważne konsekwencje, ze względu na specyfikę tej placówki. Jako Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny ma ona charakter regionalny, natomiast jako szpital specjalistyczny jest to placówka powiatowa, ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu negatywnymi konsekwencjami. Szpitalowi w Brzozowie udawało się unikać do tej pory losu lecznic powiatowych ze względu na  dobrze płatne procedury onkologiczne. Szpital z tej działalności leczniczej mógł pokrywać duże straty, które miał na działalności podstawowej. Ale tak było do 2015 roku, gdy zanotowano wynik ujemny.

Szpital trzeba ściągnąć z kruchego lodu

Zarząd powiatu brzozowskiego zobowiązał dyrektora szpitala do opracowania programu naprawczego. Został on zarządowi przedłożony rok temu i dyr. Antoni Kolbuch zaczął go wdrażać w życie.

Doszliśmy jednak do wniosku, że ten program nie jest do końca realizowany, dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem, by firma zewnętrzna w sposób obiektywny  zdiagnozowała sytuację w naszym szpitalu, bo jest ona nieciekawa – podkreśla starosta Zygmunt Błaż. – Chodzi o to, by szpital, którego w pewnym okresie musieliśmy bronić,  ściągnąć z kruchego lodu na twardy grunt.

Kilka miesięcy temu w przetargu wyłoniono audytora. To zadanie powierzono firmie konsultingowej ze Szczecina, która złożyła najtańszą ofertę. Audyt kosztował ponad 50 tys. zł.

To profesjonalna firma – podkreśla starosta Błaż, informując o jej doświadczeniu, m.in. współpracy z ministrem zdrowia.

Analiza obejmowała okres od stycznia 2013 roku do lipca 2016 roku. Odbyła się też wizja lokalna. Prace trwały ponad cztery miesiące. Wczoraj na sesji Rady Powiatu Brzozowskiego przedstawiciele firmy konsultingowej przedstawili wyniki swojej pracy radnym, choć sam dokument został złożony już w grudniu u.r.

Audytorzy badali strefę finansową, medyczną, kadrową, organizacyjną i infrastruktury technicznej.

Lekarze zarabiają lepiej niż w Polsce

Pod względem demografii większość pacjentów brzozowskiego Szpitala Specjalistycznego pochodzi z powiatu brzozowskiego, bo 66 %, z kolei w ośrodku onkologicznym leczeni są przede wszystkim pacjenci z terenu województwa. W pierwszym wskaźnik wykorzystania łóżek spada, w drugim wzrasta przy równoczesnym wzroście wartości kontraktu. Jeśli chodzi o stan techniczny infrastruktury to jest on generalnie dobry lub bardzo dobry. Poziom inwestycji budzi szacunek, bo w tym okresie od 2008 roku na ten cel wydano prawie 120 mln zł!

Z analizy sfery organizacyjnej wynika, że szpital w Brzozowie ponosi duże koszty utrzymania czystości (1 m kw. sprzątania to koszt 25 zł, a sekcji higieny szpitalnej to 13 zł), żywienia (koszt osobodnia to 17 zł, przy kosztach na rynku wynoszących 10 -13 zł),  funkcjonowania laboratorium centralnego i mikrobiologicznego oraz sekcji remontowo-budowlanej. Ta ostatnia zdaniem audytorów powinna być wygaszona, zaś utrzymanie czystości i żywienia powinno być wyprowadzone na zewnątrz.

Z kolei analiza kadr wykazała, że w szpitalu w Brzozowie jest przerost zatrudnienia. Jego wielkość  od 2013 roku zwiększyła się o 64 etaty. Zastrzeżenia audytorów budzi też poziom zarobków lekarzy, którzy zarabiają średnio 10 tys. zł brutto, a średnia krajowa wynosi 10 -11 tys. zł , ale jest to kwota wraz z wynagrodzeniami za dyżury. W Brzozowie jest to wynagrodzenie za podstawowy wymiar pracy, a dyżury są realizowane za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Wyższe zarobki niż średnia krajowa mają też farmaceuci i  administracja. Zdaniem audytorów w szpitalu za mała jest liczba umów kontraktowych.

W latach 2013-2014 szpital osiągał dodatni wynik finansowy. Tąpnięcie nastąpiło w 2015 roku, gdy szpital zanotował wynik ujemny.

Podstawowe oddziały mają wysoką nierentowność

Dlaczego wyniki lecą w dół? Jak wynika z informacji przedstawionej przez audytorów wpływ na to ma wysoka nierentowność działalności podstawowej i pogorszenie wyniku na działalności onkologicznej. Wraz z tym od 2014 roku nastąpił wzrost zobowiązań wymagalnych i systematyczne pogorszenie płynności finansowej. Wynika to również z niedostosowania wysokości planowanych inwestycji do możliwości finansowych szpitala.

Spółka konsultingowa opracowała program naprawczy. Dotyczy on każdej sfery. Niektóre rozwiązania przedstawiliśmy omawiając analizę poszczególnych działalności. Jeśli chodzi o sferę kadrową audytorzy zalecają redukcję zatrudnienia, w zależności od wybranego wariantu o 120 etatów lub 268 etatów. To są jednak liczby łącznie z etatami wyprowadzonymi do firm zewnętrznych. To oznacza, ze redukcja będzie wynosić najwyżej 56 etatów. Głównie z obsługi i średniego personelu medycznego. Może to dać oszczędności na poziomie 4,5 mln zł.

W ramach naprawy finansów zaproponowali zaciągnięcie przez szpital kredytu w kwocie 30 mln zł, co pozwoli spłacić zadłużenie przeterminowane i zniweluje przyrost zobowiązań wymagalnych.

Jak nie wyjdzie to będzie bolało

Gratulujemy wspaniałego szpitala, ale apelujemy o ostrożność, bo może nie wyjść, a jak nie wyjdzie to będzie bolało – tymi słowami zakończył prezentację prezes spółki konsultingowej, ostrzegając radnych przez zgubnymi skutkami bezczynności lub źle przeprowadzonego programu naprawczego.

Radni jeszcze w tym samym dniu podjęli dwie uchwały o zabezpieczeniu dwóch kredytów dla szpitala. Pierwszy na kwotę 12 mln zł, drugi 6 mln zł.

Na koniec roku mamy 18 mln zł zobowiązań wymagalnych – wicestarosta Janusz Draguła tłumaczył radnym potrzebę zaciągnięcia kredytu. – Nawet jak NFZ zapłaci za nadwykonania to  i tak nie pozwoli to spłacić zobowiązania, a ich koszt jest dwukrotnie wyższy niż kredytu.

Szpital za 12 mln zł spłaci 2/3 zobowiązań wymagalnych, a 6 mln zł stanowić będzie debet, z którego szpital będzie mógł skorzystać, gdyby była taka potrzeba.


Komentarzy: 34 do “Ciężka sytuacja szpitala w Brzozowie. Audyt ujawnił bolesną prawdę (FILM, ZDJĘCIA)”

 1. szok pisze:

  To dopiero katastrofa. To wygląda na falę zwolnień no i banki ostro zarobią. A kto zapłaci jak zwykle zwykli ludzie

  • alex pisze:

   szpitale to dojna krowa a powinny być miejscem gdzie pomaga się ludziom

  • inny pisze:

   Czemu Pani Dorota nie poda informacji o tym, że Firma Audytorska swoimi zaleceniami doprowadziła do upadku kilku szpitali (najwięcej informacji jest na temat Szpitala w Krośnie Odrzańskim). Właśnie tej szpital na nowo od ZERA odbudowuje się po zamknięciu szpitala przez właśnie Firmę Audytorską. Ona właśnie spowodowała odejście pracowników do innych placówek/innej pracy, wydzielenie na zewnątrz np kuchni (jak szpital upadł – pracownicy stracili pracę), a co za tym idzie zrujnowanie prestiżu. A najgorsze jest to, gdzie potem te wszystkie osoby będą się leczyć. Bo proszę pamiętać że chorzy w tym szpitalu są leczeni z całego województwa, jak również i Polski.
   Nie zapominajmy, że zła kondycja Szpitala spowodowana jest przez oddziały nie onkologiczne, które podlegają pod Powiat. Tak jest wszędzie.

 2. dleczego to nie dziwi, kasa kasa kasa pisze:

  Zastrzeżenia audytorów budzi też poziom zarobków lekarzy, którzy zarabiają średnio 10 tys. zł brutto, a średnia krajowa wynosi 10 -11 tys. zł , ale jest to kwota wraz z wynagrodzeniami za dyżury. W Brzozowie jest to wynagrodzenie za podstawowy wymiar pracy, a dyżury są realizowane za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Wyższe zarobki niż średnia krajowa mają też farmaceuci i administracja. Zdaniem audytorów w szpitalu za mała jest liczba umów kontraktowych.

 3. Brzozowiak pisze:

  Na niczym sie nie znacie tylko na kredytach. Mnóstwo świętych krów z którymi nie można nic zrobić to lepiej niech to upadnie i budujmy od nowa z nowymi władzami a nie żyjmy za kredyty.

 4. BHO pisze:

  Dlaczego jest wysoka nierentowność działalności podstawowej i pogorszenie wyniku na działalności onkologicznej?
  Z artykułu wynika że po wprowadzeniu pakietu onkologicznego doszło do nieoszacowania ich dobrze w połączeniu z za dużym zatrudnieniem i wysokimi pensjami lekarzy co daje 18mln zobowiązań?
  Gdzie tu rządzący tym szpitalem, specjaliści wyliczający szacowanie wprowadzenia pakietu? Przecież doszło 64 etaty.
  Kto powinien sprawdzać tak nieumiejętne zarządzanie?
  Najlepiej wziąć kredyt, to przecież najlepsze rozwiązanie. Gdzie jest harmonogram naprawczy? Dlaczego nie wiemy kiedy będzie, czy badzie i na czym będzie polegał?

 5. szok pisze:

  Zatrudniają na potęgę więc szpital może upaść

 6. piramida pisze:

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę i posady

 7. F pisze:

  Coś takiego, dział księgowości i dyrektor nie jest w stanie policzyć kosztów jednostkowych i sprawdzić czy da się koszty zredukować. Jak widać od paru lat zarząd powiatu też nie jest w stanie tego zrobić. Czy ja tu widzę uśmiechniętą twarz Pana prowadzącego Biuro Rachunkowe? Czyżby też nie był w stanie ustalić kosztów?

 8. pierwsze słyszę pisze:

  Pierwsze słyszę o tak wysokich zarobkach, znam kilku lekarzy i żaden nie widział na oczy przynajmniej połowy tej kwoty. A za jakie marne pieniądze pielęgniarki chodzą do pracy! I co, jeszcze cięcia i zwolnienia. Cieszmy się, że w ogóle mamy szpital.

 9. Jasiek pisze:

  a co wy ludu pospolity myślicie że Brzozów to metropolia??
  czym innym jak nie zarobkami chcecie skusić lekarzy (których jest za mało) do pracy w Brzozowie???
  Na chirurgii onkologicznej macie 8 wysokiej klasy specjalistów z tej dziedziny, większą obsadę kadrową w południowo – wschodniej Polsce ma jedynie Kraków i Lublin,inne ośrodki onkologiczne typu Rzeszów, Tarnów, Bielsko Biała itd., nie mówiąc o szpitalach powiatowych, które mogą o tym tylko pomarzyć.
  Więc nie trujcie tylko bądźcie wdzięczni.

  • MAuoa pisze:

   @Jasiek ja też się nie dziwie zarobkom lekarzy – czymś muszą ich zachęcić do pracy w tym akurat szpitalu na praktycznie zadupiu Polski. Lekarzy w Polsce mało, za mało, powinni dobrze zarabiać, żeby nie wyjeżdżać. Inaczej zaoszczędzimy jako społeczeństwo, ale nie będzie miał kto nas leczyć. W ogóle wszyscy ludzie powinni dobrze zarabiać 🙂 Imho powinniśmy myśleć co zrobić, żeby móc im płacić więcej a nie mniej.

  • pooh pisze:

   Rzeszów chirurgów onkologów ma jak na lekarstwo.

 10. Dupa pisze:

  Sprawdzić powiązania pracowników z władzami szpitala i burmistrzem. Bo coś mi się wydaje że dużo jest takich ludzi upchanych po znajomości/rodzinne. Żeby im się wiodło. A są zbędni. I tyle. Władze szpitala ile zarabiają?? Ile premii dostają? Może tutaj też trzeba szukać oszczędności?

  Trzeba zaciskać pasa, a nie brać kredyty. Tyle w temacie.

  • Tom pisze:

   Sprawdź lepiej powiązania szpitala z właścicielem czyli powiatem. Burmistrz nie ma w szpitalu nic do powiedzenia.

 11. brzozowianka pisze:

  Tylu specjalistów i tak dobrze zarabiających…. tylko że niektórych tych „specjalistów” te wysokie zarobki trochę rozleniwiły i zamiast rzeczywiście leczyć ludzi to po prostu tylko zarabiają pieniądze, a szpital odkąd stał się wielkim ośrodkiem onkologicznym to przestał już być ośrodkiem leczącym ludzi chorych a stał się ośrodkiem zarabiającym na ludziach chorych – jeden mały fakt z życia – pacjent onkologiczny który ma skończone 60 lat nie ma co liczyć na leczenie, takiemu pacjentowi lekarz nawet nie zleci podstawowych badań kontrolnych ponieważ się to nie opłaca, taki pacjent w brzozowskim szpitalu skazany jest już na śmierć! No ale przecież lekarz musi jakoś zarobić na swoją pensję……

  • Tom pisze:

   @brzozowianka jesteś kompletną idiotką!!! Mój Teść miał 70 lat i raka płuca, dostał pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie. Więc nie pieprz glupot, udajesz inteligentną a debilizm z każdego komentarza przebija.

  • jasko pisze:

   dokładnie tak jest,moja siostra zmarła tam w wieku 32 lat.Wystarczyło zlecić
   morfologie co miesiąc ,leczona przez DR.SAWKE,lekarz pierwszego kontaktu przepisał wit.C bo myśłał że jest przeziębiona

 12. Do użytkownika "Dupa" pisze:

  Nie wiem czy wiesz ale to szpital powiatowy, więc jak myślisz że wciągniesz burmistrza w to bagno jakim jest ten szpital to się grubo mylisz 🙂 Ja bym raczej sprawdził zatrudnionych z rodziny zarządu powiatu 🙂 Może pomyśl o tym.

 13. zosia pisze:

  Ciekawe jest ,że firma audytująca robila programy naprawcze dla 11 szpitali z czego 9 doprowadzila do upadku. Nie wydaje mi sie zeby byla to dobra propozycja dla naszego szpitala. Skad oni wzięli dane o takich zarobkach lekarzy, farmaceutow i administracji. Caly personel z przerazeniem patrzy na swoje paski poborowe i nikt nie widzi takich kwot???

 14. redaktorka pisze:

  Z calym szacunkiem dla pani D. Mekarskiej, dlaczego nie bylo pani na spotkaniu audytorów z personelem szpitala??????????????? Tam wytknieto szacownym audytorom błedy w ich postepowaniu. Wszelakie niedoszacowania , bledy w przeliczaniu i absurdalne wyniki. Nie maja oni pojecia o pracy niektorych oddzialow, szczegolnie onkologicznych np hematologii. Karza debile likwidowac labolatorium, a jak ma funkcjonowac oddzial przeszczepow bez labolatorium i mikrobiologii. Starosta piers do orderu wypina za otwarcie hematologii, radioterapii ,chemioterapii, ale najlepiej zeby pacjenci sami sie leczyli , bez lekow, sprzetu i personelu. Absurd

 15. brzozowianin pisze:

  Dziwne , żeby wyżywienie kosztuje 17 zł , jak naprawdę to chyba 7 zł,a pensje znajomych starostwa ile i całych rodzin. Szkoda , że menadżer znający księgowość dopuszcza się , a Pan Szmyd zaproponował w 2004 roku stanowisko Dyrektora.Może ktoś inny by inaczej poprowadził nigdy nie zadłużył szpitala.A co Pan przewodniczący powiatu, który akceptował premię.

  • obserwator/były pacjent pisze:

   Jakie to osoby ? cyt. wypowiedź : „a pensje znajomych starostwa ile i całych rodzin.” JACY ZNAJOMI I RODZINA TAM PRACUJĄ ? , a po drugie kto zapłacił za audyt ? czy społeczna rada szpitala może ? czy zarząd powiatu ? czy może z poborów dyrektora szpitala ? bo kwota ok 45 tys. zł to OGROMNA KWOTA….

 16. brzozowianin pisze:

  Zewnętrzna firma to pracownicy szpitala na umowę o dzieło, może tam idą pieniądze
  Czego nie sprawdzono kto jest zatrudniony

 17. jasko pisze:

  NAJGORSZA PODAWANA CHEMIA NA ŚWIECIE-tego mogą poszczycić się polskie ośrodki onkologiczne + małe umiejętności lekarzy w leczeniu takich chorób-UWAGA jeśli ktoś choruje na nowotwór ,to radzę się konsultować w innych miastach niż tylko Brzozów a nie pchać koperty w kieszeń darmozjadom z Brzozowa.

 18. brzozowianin pisze:

  z czego będzie żył zakład pogrzebowy

 19. kokos pisze:

  Trudna sytuacja??? a na stronie powiatu Starosta chwali się,że otworzył po 3 latach starań kardiologię. Nic nie rozumiem z tego. Po co otwierać nowe skoro takie długi?

 20. Jack pisze:

  Obyśmy zdrowi byli !

 21. jas pisze:

  Ja wszystko zrobię , abym był menadżer , gdzie kierowniczka sos Fundacja bez serca
  Czas się chyba pożegnać , już nie da się wyciągać od NFZ.o Jaka opieka jest w Rzeszowie , to Brzozów nigdy nie dorówna. Po co jest starostwo, chyba od kasy.

 22. Radny Powiatu Brzozowskiego pisze:

  Po pierwsze nikogo nigdy nie poleciłam, czy prosiłem o zatrudnienie bo nie od tego jestem.
  Po drugi do wszystkich tutaj piszących – skoro jest tak dobrze jak mówią lekarze, źle wykonany audyt, błędy itp. to dlaczego jest tak źle, skoro wszyscy w szpitalu mówią że jest tak dobrze.

  • jasio pisze:

   kto dał kwiaty staroście za wybranie i polecenie tej osoby
   Chyba wszyscy wiedzą pracownicy

 23. tak tic pisze:

  Przepraszam ,czy palóżki ( paluszki) są też na radzie powiatu?? Bo może jak są za mało jest.

 24. jasie pisze:

  Dlaczego ginekolodzy opuścili Sanok – zamknięty oddział ginekologii i położnictwo, bo dostali większe pieniądze w Brzozowie. Biedne kobiety muszą się tułać po innych szpitalach- tak czynią katolicy

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.