REKLAMA

Brzozowski konwent samorządowy

JASIENICA ROSIELNA. Przedstawiciele władz powiatu brzozowskiego oraz gmin wchodzących w jego skład wzięli udział w posiedzeniu Brzozowskiego Konwentu Samorządowego.

konwent2W trakcie spotkania Beata Bodzioch – Kaznowska, sekretarz Gminy Brzozów przedstawiła obecnym informację dotyczącą przebiegu realizacji projektu „Radiowa Sieć Szerokopasmowa Województwa Podkarpackiego”. Zadanie to realizowane jest w ramach szerszego projektu o nazwie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW), który to ma na celu zapewnienie do końca 2013 roku dostępu do usług szerokopasmowych dla 90% gospodarstw domowych i 100 % instytucji publicznych i przedsiębiorców w 5 województwach Polski Wschodniej, w tym województwa podkarpackiego.

Niższe ceny

Dzięki jego realizacji także ceny usług powinny być niższe. Powstanie internetowy „kręgosłup”, do którego będą mogły podłączać się poszczególne gminy i powiaty. Projekt swym zasięgiem obejmie prawie całe województwo podkarpackie. Koszt tej inwestycji sięgnie 130 milionów złotych. Samorządy, które zadeklarowały swój udział w projekcie, zrzeszyły się przy 3 liderach. Jednym z nich jest miasto Sanok – lider m.in. dla powiatu brzozowskiego i gmin wchodzących w jego skład.

Projekt nie faworyzuje żadnej konkretnej technologii. Wstępna analiza wskazuje jednak, że optymalnym rozwiązaniem technologicznym dla regionalnych sieci szkieletowych jest okablowanie światłowodowe. Tak więc inwestycje będą co do zasady koncentrować się na budowie sieci światłowodowej, tak aby przybliżyć lokalizację węzłów optycznych sieci do użytkownika końcowego bez dublowania istniejących traktów światłowodowych. Sieci powstałe w ramach projektu będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio odbiorcom końcowym, tj. mieszkańcom, firmom i instytucjom z terenu Polski Wschodniej. W ten sposób podmioty komercyjne będą mogły budować własne sieci dostępowe na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie.

Wnioski z powodzi

Ponadto na spotkaniu omówiono sprawy związane z doskonaleniem systemu powiadamiania w trakcie zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych oraz koordynacji działań pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Wnioski wyciągnięte z ostatnich zdarzeń powodziowych omówił Jerzy Szubra naczelnik Wydziału Porządku Publicznego, Bezpieczeństwa, Obronności i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Brzozowie.

Zmiany w Policji

Istotnym zagadnieniem poruszanym na Konwencie było przybliżenie szczegółów związanych ze zmianami zaistniałymi od 1 lipca br. w strukturze organizacyjnej policji na poziomie lokalnym. Polegają ona na wprowadzeniu w miejsce dotychczasowych Rewirów Dzielnicowych – Posterunków Policji. Jeśli chodzi o ich strukturę to na czele posterunku stoi kierownik. Ponadto w każdym posterunku służbę pełnią także dzielnicowi, asystenci oraz policjanci. Asystenci to policjanci zajmujący się prowadzeniem postępowań przygotowawczych w tym śledztw i dochodzeń. Wprowadzone zmiany z pewnością przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu brzozowskiego oraz przybliżą policję zwykłemu obywatelowi. Teraz wiele spraw mieszkańcy mogą załatwiać na posterunkach. Wprowadzone zmiany mają także uzasadnienie logistyczne. Dzięki nim możliwe jest zagospodarowanie w pełni i wykorzystanie obiektów, w których znajdują się poszczególne posterunki.

Obecni na spotkaniu dokonali również wstępnych uzgodnień dotyczących scenariusza powiatowej inauguracji roku szkolnego w dniu 2 września br.

Brzozowski Konwent Samorządowy zakończyło omówienie spraw bieżących.

Autor: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

Fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Brzozowie

27-07-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»




Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: