REKLAMA

BRZOZÓW: Kanon krajoznawczy woj. podkarpackiego (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. W Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie odbyło się Spotkanie Muzealne mające na celu promocję „Kanonu krajoznawczego woj. podkarpackiego”.

320-stronnicowa publikacja przedstawia atrakcje i zabytki województwa w układzie powiatowym (21 powiatów ziemskich i 4 grodzkie). Zawiera także informacje o Parkach Narodowych i Krajobrazowych na terenie Podkarpacia, opis niektórych szlaków turystycznych i krajoznawczych oraz podkarpackich odznak krajoznawczych. Wartym uwagi jest również Aktualny spis podkarpackich Muzeów i Izb Regionalnych – opracowany przez RPK PTTK Rzeszów.

Zebranych w sali konferencyjnej brzozowskiego ratusza przywitał dr Mariusz Kaznowski – współautor zdjęć do publikacji, przedstawił prelegentów oraz omówił program spotkania.

Główni inicjatorzy publikacji Stanisław Polański oraz Andrzej Wesół wspólnie przedstawili ideę książki, opowiedzieli o jej powstawaniu, kształtowaniu i pracach przy publikacji.

Prace nad publikacją rozpoczęły się w 2012 r. Tekst był gotowy w 2015 r. Przez kolejne dwa lata uzupełniano, aktualizowano informacje i poszukiwano środków finansowych na wydanie książki. W bieżącym roku dzięki dofinansowaniu Marszałka Województwa Podkarpackiego, udało się sfinalizować projekt, dzięki czemu 600 sztuk bezpłatnych publikacji znalazło się w starostwach powiatowych, instytucjach współpracujących przy projekcie, bibliotekach i oddziałach PTTK w całej Polsce. Województwo podkarpackie jest siódmym z kolei, które posiada tego typu opracowanie (pierwsze powstało w 2010 dla woj. wielkopolskiego). Opis tworzyli lokalni działacze, podobnie jak zdjęcia, jedynie nieliczne fotografie pochodzą z archiwów miejscowych instytucji. Łącznie w opracowanie materiału zaangażowanych było ok 80 społeczników, ponieważ autorzy nie otrzymywali z tyt. prac nad publikacją wynagrodzenia. Jak podkreślali prelegenci, w kanonie nie ma wszystkich atrakcji turystycznych, znajdują się tylko wybrane i posegregowane w ten sposób, by przedstawić je w sposób zróżnicowany i wydobyć charakter danego miejsca. Efektem tych mozolnych prac jest opis 200 miejscowości, 300 najciekawszych miejsc i ponad 360 zdjęć. Pozycja ta stanowi ciekawy przewodnik nie tylko dla osób przyjezdnych z innych regionów naszego kraju, ale także dla nas, mieszkańców poszczególnych miejscowości, gdyż nie zawsze jesteśmy świadomi ciekawych miejsc, które są tuż obok czy historii z nimi związanych.
Podczas spotkania wystąpili współautorzy wydawnictwa: Stanisław Polański, (sekretarz Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK w Rzeszowie) wygłosił prelekcję pt. Św. Albert na Roztoczu, w której przedstawił uroki trasy wycieczkowej zielonym szlakiem św. Alberta i bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej otwartego 11 listopada 1990 r. Szlak długości 49 km, łączy siedziby dwóch gmin: Horyniec Zdrój i Narol. Biegnie od Horyńca Zdroju przez Nowiny Horynieckie, Rezerwat Przyrody „Sołokija”, „Dolinę Dunajecką”, „Dolinę Popową”, Józkową Górę, Werchratę, Monastyr, Wielki Dział, Jacków Ogród, Pizuny i Narol. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć zdjęcia poszczególnych miejsc oraz usłyszeć ciekawe historie z nimi związane.

Tytuł drugiego wykładu autorstwa Andrzeja J Wesoła, (kierownika Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Rzeszowie) brzmiał „Chatka Puchatka” i jego „rodzeństwo” w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Swoją uwagę autor skupił na historii obserwacyjnych obiektów wojskowych przeznaczonych później na schroniska, w tym „Chatki Puchatka”, powstałych w latach 50-tych. Podobne budynki z podobnym przeznaczeniem na terenach Bieszczad i Beskidu Niskiego było kilka, z czego przetrwała tylko tytułowa „Chatka Puchatka”. Po innych pozostały tylko fundamenty. Prelegent zaprezentował dokumenty z różnych okresów świadczące o ich istnieniu i funkcjach. Swoją uwagę skupił jednak na „Chatce Puchatka”.

Na koniec przyszedł czas na dyskusje i podsumowanie. Wśród zebranych gości, organizatorzy wylosowali pięciu szczęśliwców, którzy otrzymali bezpłatny egzemplarz, oraz rozdali kalendarze PTTK. Kanon krajoznawczy woj. podkarpackiego jest ciekawą propozycją dla osób, które w sposób atrakcyjny chcą spędzić wolny czas, poznać nowe miejsca lub odkryć te znane i lubią podróżować. Z tą publikacja z łatwością można zaplanować wyjazd jednodniowy, weekendowy czy nawet dłuższy.

Emilia Trześniowska

UM Brzozów

18-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: