BRZOZÓW: Bezwzględny zakaz spalania odpadów w piecach i kotłach domowych


GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. W związku z okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom gminy Brzozów, że obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów w piecach i kotłach domowych. Jest to związane nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, ale przede wszystkim z troską o zdrowie i życie mieszkańców naszej gminy.

W PIECACH DOMOWYCH NIE WOLNO SPALAĆ:
 • plastikowych pojemników i butelek po napojach,
 • zużytych opon ,
 • innych odpadów z gumy,
 • przedmiotów z tworzyw sztucznych,
 • elementów drewnianych pokrytych lakierem,
 • sztucznej skóry,
 • opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
 • opakowań po farbach i lakierach,
 • pozostałości farb i lakierów,
 • plastikowych toreb z polietylenu,
 • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych
W PIECACH DOMOWYCH MOŻNA  SPALAĆ poza materiałem opałowym:
 • papier, tekturę i drewno (o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi),
 • odpady z gospodarki leśnej, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki, niezawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych.
Co grozi za spalanie odpadów?
Zgodnie z art. 155  ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 z późn. zm.) termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów. Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny w wysokości od 20 zł do nawet 5000 zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenie.
Konsekwencje spalania odpadów
Palenie śmieci powoduje emisję do powietrza szkodliwych gazów i pyłów takich jak : dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór (związki rakotwórcze), a także tlenek węgla, tlenek azotu, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka, uszkadzają płuca, wywołują alergie, choroby serca oraz nowotwory, a także stanowią duże zagrożenie dla kobiet w ciąży, powodując uszkodzenia płodu.
Palenie śmieci jest niekorzystne także dla pieca i przewodów kominowych. Na ściankach osadza się trudna do usunięcia tzw. sadza mokra, co może prowadzić do zapalenia się przewodów, a w ostateczności do pożaru całego domu. Zatkany komin to także przyczyna zatruć niewidocznym i bezwonnym czadem.
Nie czyńmy z odpadów głównego materiału opałowego zwłaszcza w sytuacji, kiedy zgodnie z zasadami systemu gospodarowania odpadami właściciele nieruchomości mogą oddać każdą ilość odpadów komunalnych bez względu na to czy zbierane są w sposób selektywny lub zmieszany. Musimy mieć świadomość na co narażamy siebie, sąsiadów, a zwłaszcza nasze dzieci.
PAMIĘTAJ !!! DOMOWY PIEC NIE JEST PRZEZNACZONY DO SPALANIA ŚMIECI.
zakazzzzz
ŹRÓDŁO: UM Brzozów

Komentarzy: 19 do “BRZOZÓW: Bezwzględny zakaz spalania odpadów w piecach i kotłach domowych”

 1. stimonet pisze:

  proponuje zapoznać się z informacjami na
  czysteogrzewanie.pl

 2. Polikat pisze:

  Polikat powinni ukarać bo handluje odpadami zw sklejki

 3. Jurek pisze:

  A propo polikatu, nie dość że handluja sklejka, to jeszcze nią palą w suszarni. Codziennie idzie od nich czarny smierdzacy dym jak z parowozu. Czemu nik z wydziału środowiska nie reaguje, przecierz to wszystko idzie na RBR!!! A co na to mógłby powiedzieć ich zleceniodawca, IKEA, przecież szczyci się ekologicznymi projektami…

 4. brzozowianin pisze:

  coś strasznego sadza osadza się na nagrobkach , tak niszczy cmentarz oraz zycie ludzi i niech Gmina sie nimi zajmie, również Gran-Pik puszcza do powietrza smierdzące opary z wypieków tak , że cała ulica zdrojowa oraz Cegłowskiego dusi sie i na niego nie ma silnych

 5. Znawca pisze:

  Gmina Brzozów powinna obowiązkowo przeprowadzać kontrole dotyczące czym mieszkańcy palą w piecach. Chyba, że rezultat będzie taki jak przy pseudo kontrolach dotyczących odprowadzania ścieków.

 6. karol pisze:

  Dlaczego pracownicy Urzędu Miejskiego nie stworzą wreszcie dobrego projektu dofinansowania wymiany starych pieców, jak to ma miejsce w innych gminach?Czy to wynika z braku chęci, a może nie potrafią?

 7. zbowid pisze:

  Gdzie można zgłaszać osoby które trują sąsiadów?

  • "brzozowianka" pisze:

   na policję i do zakładów pogrzebowych celem pochowania otrutych sąsiadów,albo do zbowidu żeby anulować składki członkowskie.

 8. inna pisze:

  No właśnie, gdzie można zgłaszać jeśli mam podejrzenie że ktoś pali śmieci w piecu

 9. brzozow pisze:

  Gdzie kolektory słoneczne , gdzie wymiana pieców – wszystko w koszu a wy sie czepiacie biedaków co nie mają pieniedzy – niech trują , bezrobocie 26% – w kampanii wyborczej chwalą się rozwojem Gminy

 10. "brzozowianka" pisze:

  I to jest demokracja masz tak tańczyć jak Pan ci zagra.W tej dziurze śmierdzi cały rok na okrągło A Inna będzie się bawić w psa śledczego nie wiem tylko czy za darmo czy za pieniądze. będzie „łapać ” smród do worka ha..ha..ha…

 11. Stary Brzozowiak pisze:

  Zimą śmierdzi, bo niektórzy spalają odpady w piecach, a w lecie śmierdzi, bo rada zniosła odbiór odpadów zielonych, tym samym pozwalając na spalanie ich w przydomowych ogródkach. Zezwalając, gdy spalanie nie jest „zbyt uciążliwe”. Co to znaczy zbyt uciążliwe?

 12. Znawca pisze:

  W lecie to śmierdzi szambo, bo pracownicy Urzędu w Brzozowie są nieudolni i nie potrafią rozwiązać tego problemu.

 13. znajomy pisze:

  kiedyś cały Brzozów truła cukiernia Grank-Pik w miescie a dziś truje mieszkańców ulicy
  Kretej, Zdrojowej ,Tysiąclecia, Moniuszki i Cegłowskiego i nikt się tym nie interesuje – że cały rok cudownie pachnie piernikami

 14. Zdziwiony pisze:

  Przecież na ulicy Moniuszki jest Sanepid. Nie czują? Stracili węch?

 15. Lubię proste rozwiązania pisze:

  Dla mnie temat jest prosty: Urząd ogłasza konkurs na to kto najwięcej przekaże odpadów. A może trzeba iść dalej?
  Jak to jest, że w okresie grzewczym niektórym mieszkańcom Gminy zmniejsza się ilość odpadów np. w żółtych workach? Czy tylko dlatego że zamiast wody mineralnej w plastikach piją gorące napoje?
  Jak to jest, że Urząd nie sprawdza czy wszyscy prowadzący prowadzący działalność gospodarczą mają podpisane umowy na wywóz odpadów?
  Jak to jest, że kwiaciarnia przy głównej ulicy codziennie wrzuca wór ścinek i uschniętych kwiatów do ogólnego kontenera wspólnoty mieszkaniowej, za wywóz którego jej mieszkańcy płacą?
  Jak to jest, że zakłady samochodowe kupują opony, wymieniają, a nie mogą udokumentować co dzieje się z oponami zdanymi prze klientów?
  Jak to jest że zakłady samochodowe nie potrafią wykazać co zrobiły z zużytym olejem silnikowym?
  Jak to jest, że te same zakłady nie mogą wykazać, co zrobiły z opakowaniami po sprzedawanych lub zamontowanych produktach, również ze zdemontowanymi częściami samochodowymi, np. filtrami powietrza, elementami gumowymi itp. i zdają tylko metalowe, bo to waży i z tego są pieniądze, a reszta w piec?

  Czy urzędników interesują takie tematy, czy zadają sobie trud w tych tematach, czy tylko ograniczają się do apeli i straszenia karami? A kto te kontrole będzie wykonywał?
  A wystarczy analiza umów i analiza zdawanych odpadów. Przecież worki są wliczone w koszt śmieci, wystarczy wystawić. Nawet można zwyciężyć w konkursie…

  • obieżyświat pisze:

   A tak to jest, że w Polsce władza jest dla własnego portfela a nie do obowiązków, Sama byłam świadkiem przerażenia w oczach „kontrolerów” z UG Brzozów gdy sprawdzali w Starej Wsi sposób odprowadzania ścieków. Panicznie bali się sytuacji, aby nie stwierdzić nielegalnych zrzutów do przydrożnego rowu. Po co stresować urzędnika Panie Burmistrzu wystarczy zgłosić do Ispektoratu Ochrony Środowiska… ale który PTAK narobi we własne lukratywne gniazdko ? A plany kanalizacji szumnie zapowiadane to pewnie czekają na czas „kiełbasy wyborczej” chyba, że wcześniej ktoś zawiadomi odpowiednie organa o masowym truciu mieszkańców i wcale nie chodzi tutaj tylko o kanalizację ale też i sezon grzewczy gdy smok poranny towarzyszy w drodze do pracy urzędnikom UG, że nie wspomnieć o sobotach i niedzielach, gdy „czujność” urzedników wygasa. Taki mamy kraj w którym egzekutorzy prawa jawnie nic nie robią (bład POBIERAJĄ WYNAGRODZENIE) czyli zagrabiają de facto nasze pieniądze….

 16. Znawca pisze:

  Pracownicy UG, którzy są odpowiedzialni za kontrolę odprowadzania ścieków lepiej niech się przygotują do … cdn.

 17. mieszkaniec pisze:

  Sanepidowi nic nie smierdzi, bo siedzą zamnkniete w biurze albo idą na zakupy i do szmateksu , tam tez im nie smierdzi.Czas zmienić władze sanepidu niech ida na emeryturę , a przyjdą młodzi, którzy się zajmia sprawami

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.