REKLAMA

28 rocznica wprowadzenia stanu wojennego: Przypominać młodemu pokoleniu

BRZOZOW. 13 grudnia 1981 roku. Jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. Burząca porozumienia z Sierpnia ’80, delegalizująca NSZZ „Solidarność”, zaostrzająca restrykcje wobec opozycjonistów. Słowem utwierdzająca, że z władzą totalitarną o rządzeniu dyskutować trudno. Takie między innymi konsekwencje niosła za sobą decyzja generała Wojciecha Jaruzelskiego, ówczesnego I sekretarza KC PZPR, wprowadzająca w naszym kraju stan wojenny.


Z okazji kolejnej rocznicy tego wydarzenia, w brzozowskiej Kolegiacie, odprawiono uroczystą mszę św., w której udział wziął poseł na Sejm RP – Adam Śnieżek, przedstawiciele władz powiatu: Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski, Janusz Draguła – Wicestarosta Brzozowski, Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu, władze samorządu gminnego: Józef Rzepka – Burmistrz Brzozowa, Piotr Stańko – Zastępca Burmistrza, Stanisław Pilszak – Przewodniczący Rady Miejskiej, Wójt Gminy Dydnia – Jerzy F. Adamski, żołnierze Armii Krajowej z Brzozowa, poczty sztandarowe Policji, Straży Pożarnej, szkół brzozowskich, Rady Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Brzozowie. Organizatorem rocznicowej mszy były Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” w Brzozowie.
W taki sposób upamiętniamy dzień ogłoszenia stanu wojennego od 1989 roku. Od 1999 natomiast, po zakończeniu mszy św., składamy kwiaty pod obeliskiem poświęconym księdzu Jerzemu Popiełuszce, którego bohaterstwo i męczeńska śmierć symbolizują walkę z komunizmem. Śmierć księdza Jerzego pokazuje jednocześnie do czego zdolna była ówczesna władza, ta sama, która wprowadzała stan wojenny, w jak bezwzględny sposób rozprawiała się z mającymi inne poglądy – powiedział Henryk Kozik, jeden z organizatorów uroczystej mszy, działacz „Solidarności” z lat 80, internowany w maju 1982 roku.

Uczestnicy wydarzeń sprzed 28 lat podkreślają, że obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, mają za cel – oprócz uczczenia pamięci tych, którzy zapłacili za walkę o wolną Polskę najwyższą cenę – przypomnienie młodemu pokoleniu o konsekwencjach decyzji ówcześnie rządzących krajem.
Po prawie 30 latach nastąpiło niestety przewartościowanie pewnych spraw. Coraz częściej słychać głosy mówiące, że stan wojenny był potrzebny, powszechne jest dyskredytowanie opozycjonistów występujących przeciwko ówczesnemu systemowi. My, jako ludzie żyjący w tamtych czasach, członkowie „Solidarności”, nie chcemy dopuścić do sytuacji, że takie opinie będą dominujące wśród młodego pokolenia. Żeby cel ten osiągnąć musimy tym młodym ludziom przypominać co naprawdę wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku. Że stan wojenny, to puste półki, zahamowanie rozwoju Polski, niszczenie ludzi, skrytobójstwa. Warto też o takich wydarzeniach pamiętać z myślą o przyszłości. Ku przestrodze. Wszak wolność nigdy nie jest dana na zawsze. Trzeba się uczyć, jak ją pielęgnować i jak jej pilnować. Najlepiej eliminując błędy z historii – podkreślił Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu.

Tekst: Starostwo Powiatowe w Brzozowie
Zdjęcia: ks. Bogdan Blama

16-12-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: